Ο ΓΙΑΧΒΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ

Ανάλυση και συζητήσεις γύρω από τα βιβλία της Παλαιάς Διαθήκης

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ο ΓΙΑΧΒΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Μάιος 24, 2018 8:13 am

"17 και ιδού φωνή εκ των ουρανών λέγουσα· Ούτός εστιν ο υιός μου ο αγαπητός, εν ώ ευδόκησα." (Ματθ. γ' 17)

"5 έτι αυτού λαλούντος ιδού νεφέλη φωτεινή επεσκίασεν αυτούς, και ιδού φωνή εκ της νεφέλης λέγουσα· Ούτός εστιν ο υιός μου ο αγαπητός, εν ώ ευδόκησα· αυτού ακούετε·" (Ματθ. ιζ' 5)

"11 και φωνή εγένετο εκ των ουρανών· Σύ εί ο υιός μου ο αγαπητός, εν σοί ευδόκησα. " (Μαρκ. α' 11)

7 και εγένετο νεφέλη επισκιάζουσα αυτοίς, και ήλθε φωνή εκ της νεφέλης λέγουσα· Ούτός εστιν ο υιός μου ο αγαπητός· αυτού ακούετε." (Μαρκ. θ' 7)

"και φωνήν εξ ουρανού γενέσθαι λέγουσαν· Σύ εί ο υιός μου ο αγαπητός, εν σοί ευδόκησα. " (Λουκ. γ' 22)

"35 και φωνή εγένετο εκ της νεφέλης λέγουσα· Ούτός εστιν ο υιός μου ο αγαπητός· αυτού ακούετε. " (Λουκ. θ' 35)

"17 λαβών γάρ παρά Θεού πατρός τιμήν και δόξαν φωνής ενεχθείσης αυτώ τοιάσδε υπό της μεγαλοπρεπούς δόξης, ούτός εστιν ο υιός μου ο αγαπητός, εις ον εγώ ευδόκησα, 18 και ταύτην την φωνήν ημείς ηκούσαμεν εξ ουρανού ενεχθείσαν, σύν αυτώ όντες εν τώ όρει τώ αγίω." (Πετρ. Β α' 17-18)

Νομίζω, ότι ο Απόστολος Πέτρος δεν αφήνει αμφιβολία για το ποιανού είναι η φωνή στη Μεταμόρφωση. Επίσης και το 2ο πρόσωπο (εσύ είσαι) που χρησιμοποιούν οι Ευαγγελιστές Μάρκος και Λουκάς, μάλλον αποκλείει να μιλά ο Χριστός στον εαυτό του.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ο ΓΙΑΧΒΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Μάιος 24, 2018 10:32 am

Έχετε δίκιο και οι δύο. Συνεπώς φαίνεται μία κακή πηγή αυτό το άρθρο(στην πληρότητα του είναι σωστό όμως), αν και αυτό το site έχει εκπληκτικό υλικό.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ο ΓΙΑΧΒΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Μάιος 24, 2018 10:34 am

Πέτρος έγραψε:Ο Κύριος Ιησούς Χριστός γεννήθηκε από τον Πατέρα δεν δημιουργήθηκε από τον Πατέρα.

Ομολογώ αυτό το προσπέρασα καθώς διάβαζα το άρθρο.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ο ΓΙΑΧΒΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Μάιος 24, 2018 11:53 am

Τρομερό αυτό το site, το ξέρω κι εγώ. Απλά μου κάνει εντύπωση το συγκεκριμένο άρθρο. :roll:


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ο ΓΙΑΧΒΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Μάιος 24, 2018 12:01 pm

Στην πληρότητα του δεν βρήκα κάτι μεμπτό, ήταν σωστό δογματικά, από όσα ξέρω τουλάχιστον, εκτός από αυτό που επισήμανα στον Κ.Νίκο για να το συζητήσουμε και αυτό που βρήκε ο Κ.Πέτρος για δημιουργία και όχι γέννηση. Η αλήθεια είναι, ότι παραξενεύτηκα, γιατί είναι αδύνατον ο Υιός να μιλάει στον εαυτό του στην βάπτιση, είναι πλήρης φανέρωση της Αγίας Τριάδας, όπως και στη μεταμόρφωση. Από κει και πέρα όλες οι θεοφάνειες στην Παλαιά Διαθήκη είναι του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού ως άσαρκου Λόγου. Ο Πατήρ και το Άγιο Πνεύμα εμφανίζονται μόνο στην Καινή Διαθήκη.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ο ΓΙΑΧΒΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Μάιος 24, 2018 1:19 pm

Σε ότι αφορά τα δόγματα της αποκαλυμένης θρησκείας μας η μόνη ασφαλής οδός για να μην πέσουμε σε πλάνη είναι να διαβάζουμε τους άγιους Πατέρες.

Ξέρετε γιατί κατά την Ιερά Παράδοση της Εκκλησίας μας το αυτί του αγίου Ιωάννη του Χρυσοστόμου είναι άφθαρτο;



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ο ΓΙΑΧΒΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Μάιος 24, 2018 1:27 pm

Όχι αν ξέρετε εξηγήστε μας.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες

cron