Όταν κάποιος αγαπάει, αλλάζει

Πνευματικά θέματα της Ορθόδοξης πίστης μας - Spiritual subjects of our Orthodox faith.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Όταν κάποιος αγαπάει, αλλάζει

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Ιαν 15, 2019 8:53 pm

ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΑΠΑΕΙ, ΑΛΛΑΖΕΙ!

Εικόνα

γράφει ο Μακαριστός Σισανίου και Σιατίστης κ. Παύλος

Πώς προετοιμάζονται δύο νέοι άνθρωποι για να παντρευτούν; Από ‘κεί θα καταλάβεις ποια θα είναι η συνέχεια. Πόσο καλά γνωρίζονται; Ή πόσο βαθιά αγνοούνται; Έχω ακούσει πολλές φορές την παρατήρηση «δεν ήτανε έτσι στην αρχή». Έτσι ήτανε, παιδί μου, αλλά εσύ δεν τον είδες. Ο αρραβώνας δεν είναι μια χαζοχαρούμενη περίοδος που θα κοιτάξουμε πώς θα περάσουμε καλά. Είναι ακριβώς μια περίοδος που οι άνθρωποι μιλάνε σοβαρά για το μέλλον τους, βλέπουν αν συμφωνούν, αν ταιριάζουν, αν έχουν την ίδια πλεύση μέσα στη ζωή τους, ακόμα μερικές φορές σε μερικά πράγματα, που φαίνονται πιο ρηχά, πιο εύκολα.Κάποτε έλεγα σε δυο παιδιά που συνδεόντουσαν:
- Παιδιά χωρίστε τώρα γιατί θα χωρίσετε αύριο.
- Μα γιατί;
- Γιατί δεν έχετε καμία σχέση μεταξύ σας. Τα ενδιαφέροντα του ενός είναι τελείως διαφορετικά κι εξειδικευμένα, του άλλου είναι -τα παιδιά χρησιμοποιούν σήμερα αυτή τη λέξη- «μπάζα». Σε λίγο εσύ θα αρχίσεις να τη ζηλεύεις και εσύ σε λίγο θα αρχίσεις να κουράζεσαι. Λοιπόν, μην κάνετε λάθη! Ευτυχώς κατάλαβαν έγκαιρα. Γιατί είναι πάρα πολύ σημαντικό να βλέπεις την αλήθεια. Το σ’ αγαπώ και μ’ αγαπάς είναι εύκολο να το λες, δύσκολο όμως να το ζεις. Εμείς μάθαμε ότι η αγάπη είναι σαρκωμένη. Κι αν δεν σαρκώνεται, δεν σταυρώνεται, τότε ακριβώς δεν προχωράει. Το Διαζύγιο τελικά είναι μια αποτυχία. Το ερώτημα όμως είναι το εξής: Πώς θα αντιμετωπίσουμε ένα διαζύγιο; Διδασκόμεθα από τα λάθη μας; Καταλάβαμε γιατί φτάσαμε εδώ; Πρώτα-πρώτα έχουμε τη συνείδηση ότι αποτύχαμε; Και δεν αποτύχαμε τυχαία, αποτύχαμε για συγκεκριμένους λόγους, καθαρούς και ορατούς ή πιστεύουμε ότι φταίει μόνο ο άλλος;
Στα ζευγάρια που παντρεύω τους εύχομαι: «Παιδιά μου, σας εύχομαι να μάθετε στη ζωή σας να φταίτε πάντα και οι δυο μαζί. Γιατί αν πιστέψετε ότι φταίει μόνο ο άλλος, κάτι δεν πάει καλά μεταξύ σας. Παντρεύομαι σημαίνει δέχομαι τον άλλο όπως είναι γιατί τον αγαπάω. Παντρεύομαι σημαίνει ότι αγωνίζομαι, κάνω τα πάντα για να δίνω χαρά σ’ αυτόν που αγαπάω. Άρα λοιπόν υπάρχει μια κοινή πορεία και των δύο, δηλαδή το ότι ο άλλος με δέχεται, δεν γεννάει ασυλία του εγωισμού μου, αφού με δέχεται όπως είμαι. Σε δέχεται γιατί σε αγαπάει, εσύ αγαπάς; Τότε διορθώσου. Τότε αφού βλέπεις ότι κάτι ενοχλεί τον άλλο, διόρθωσέ το. Όταν ακούω ανθρώπους να λένε: «εγώ αυτός είμαι ή εγώ αυτή είμαι, δεν αλλάζω», τους λέω: «Κακώς παντρευτήκατε, γιατί όταν κάποιος αγαπάει, αλλάζει.» Δεν αλλάζω σημαίνει δεν αγαπάω. Τα υπόλοιπα είναι περιττά.

Πηγή: ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΠΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΖΩΗ


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Όταν κάποιος αγαπάει, αλλάζει

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Ιαν 16, 2019 8:51 am

Η νέα ανθρωπιστική εποχή μιλά συνεχώς για τα "δικαιώματα" του ανθρώπου και εννοεί του ατόμου. Προσπαθεί να μας επιβάλει να αγωνιζόμαστε για τα δικαιώματά μας. Όμως κανένας μας δεν έχει "δικαιώματα", γιατί απλούστατα δεν είμαστε δίκαιοι. Δίκαιος είναι μόνο ο Θεός και Αυτός μόνο έχει δικαιώματα. Αυτό που προβάλουμε εμείς συνήθως είναι απαιτήσεις, για να ικανοποιηθούν οι "ανάγκες" μας. Το κάνουμε αυτό τις πιο πολλές φορές όμως αγνοώντας τις ανάγκες των άλλων.

Αυτή η νοοτροπία συνήθως είναι καταστροφική σε ένα ζευγάρι, που φιλοδοξεί να συμβιώσει, να συνυπάρξει μακροπρόθεσμα και να δημιουργήσει οικογένεια.

Όταν ο κάθε ένας μέσα στο ζευγάρι διεκδικεί τα δικαιώματά του και την ικανοποίηση των αναγκών του, τότε η συνύπαρξη του ζευγαριού είναι στην καλύτερη περίπτωση συνεταιρισμός, που θα διαλυθεί με την πρώτη δυσκολία ή όταν ο ένας απ' τους δυο βρει συνέταιρο που να προσφέρει περισσότερα.

Η βάση μιας αρμονικής συνύπαρξης είναι ο καθένας απ' τους δυο στο ζευγάρι να διεκδικεί τα δικαιώματα του άλλου, δηλαδή να κάνει έργο του την ευτυχία του άλλου. Έτσι και των δυο οι ανάγκες ικανοποιούνται με τον καλύτερο τρόπο και η ευτυχία γίνεται πραγματικότητα.

Αυτή ακριβώς είναι η υλοποίηση της Αγάπης και ο μόνος τρόπος να επιτευχθεί είναι με την ευλογία και τη βοήθεια του Θεού, που είναι η πηγή της Αγάπης.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες