Κείμενα του π. Δημητρίου Νούτσου

Πνευματικά θέματα της Ορθόδοξης πίστης μας - Spiritual subjects of our Orthodox faith.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Κείμενα του π. Δημητρίου Νούτσου

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Ιαν 11, 2023 3:12 pm

Εικόνα

Ο π. Δημήτριος Νούτσος, ιερέας, σήμερα συνταξιούχος (γεν. 1931), υπηρέτησε όλη του τη ζωή ως εφημέριος στα Μέγαρα και είναι πολύ φίλος του πατέρα μου. Στην τελευταία μου επίσκεψη στην Αθήνα έπεσαν στα χέρια μου χειρόγραφα πνευματικά κείμενα του, που έστειλε στον πατέρα μου σαν δώρο για τα Χριστούγεννα και αφορούν κηρύγματα όλων των Κυριακών του 2021 και ανάπτυξη θεμάτων πάνω σε στίχους της Αγίας Γραφής.

Η κατάσταση της υγείας του πατέρα μου δεν του επιτρέπει να τα χρησιμοποιήσει, οπότε μου τα έδωσε να τα αξιοποιήσω εγώ για να μην πάει χαμένος αυτός ο θεολογικός πλούτος. Έχω δει ήδη παρόμοια κείμενα δημοσιευμένα στο αδελφό forum agiooros.net (2018), οπότε σκέφτηκα να ξεκινήσω τη ψηφιοποίηση - δημοσίευσή τους, αρχίζοντας από τα κείμενα που αφορούν ερμηνεία στίχων της Αγίας Γραφής.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Κείμενα του π. Δημητρίου Νούτσου

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Παρ Ιαν 13, 2023 9:40 pm

Αναμένουμε με ενδιαφέρον!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Κυριακή ΙΔ' Λουκά: "Χριστός Ιησούς ήλθεν εις τον κόσμον αμαρτωλούς σώσαι, ων πρώτος είμι εγώ"

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιαν 19, 2023 10:44 am

Κυριακή ΙΔ' Λουκά: "Χριστός Ιησούς ήλθεν εις τον κόσμον αμαρτωλούς σώσαι, ων πρώτος είμι εγώ"
Ψηφιοποίηση 19/1/2023

Εικόνα

γράφει ο π. Δημήτριος Νούτσος

Είπε ο Απ. Παύλος: "ότι Χριστός Ιησούς ήλθεν εις τον κόσμον αμαρτωλούς σώσαι, ων πρώτος είμι εγώ" (Α' Τιμ. α΄, 15). Προσπαθώντας να γνωρίσουμε όσο γίνεται περισσότερο από κοντά τη ζωή και τη φυσιογνωμία του Απ. Παύλου βλέπουμε, ότι τα λόγια αυτά τα είπε μετά πάσης σοβαρότητος και είναι συγκλονιστικά. Εμείς που δεν μπορούμε να συγκριθούμε στο ελάχιστο με εκείνον, θα το λέγαμε; Σε άλλη του επιστολή λέει: "μιμηταί μου γίγνεσθε" (Α΄Κορ. δ', 16), ενώ δηλώνει, ότι είναι "ο ελάχιστος των αποστόλων" (Α' Κορ. ιε', 9). Δεν χρειάζεται πολλή σκέψη για να καταλάβουμε τον υπέροχο συνδυασμό των μεγάλων αρετών της ταπεινοφροσύνης, της ειλικρίνειας, αλλά και του θάρρους του απαράμιλλου αυτού αγωνιστού της πίστεως μας. Ας τον μιμηθούμε σε όλα.

(Για την ψηφιοποίηση Νίκος Κοπελιάς).


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Κυριακή ΙΕ' Λουκά (Ζακχαίου): "εζήτει ιδείν τον Ιησούν τις εστί" (Λουκ. ιθ', 3)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Ιαν 25, 2023 10:17 am

Κυριακή ΙΕ' Λουκά (Ζακχαίου): "εζήτει ιδείν τον Ιησούν τις εστί" (Λουκ. ιθ', 3)
Ψηφιοποίηση 15/1/2023

Εικόνα

γράφει ο π. Δημήτριος Νούτσος

Ο Ευαγγελιστής Λουκάς λέει για τον Ζακχαίο, ότι: "εζήτει ιδείν τον Ιησούν τις εστί" (Λουκ. ιθ', 3). Ήθελε πάρει μια ιδέα βλέποντάς τον. Εμείς θέλοντας να επεκτείνουμε τη σκέψη μας, πέραν της πρώτης εντύπωσης του Ζακχαίου, έχουμε τη διάθεση να δούμε, να μάθουμε, να γνωρίσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο, ποιος είναι ο Ιησούς; Μήπως αρκούμεθα στις πρώτες εντυπώσεις; Ανεξαρτήτως του τι έχουμε κάνει μέχρι τώρα, ϊδού νυν καιρός ευπρόσδεκτος , ιδού νυν ημέρα σωτηρίας" (Β΄Κορ. ς', 2), "ώρα ημάς ήδη εξ ύπνου αρθήναι" (Ρωμ. ιγ', 11). Η πρώτη φάση του αγώνα μας είναι να γνωρίσουμε τον Ιησού και τί θέλει από εμάς. Η δεύτερη είναι να εργαστούμε γι Αυτόν. Είναι απαιτητικός εργοδότης. Δίνει πολλά, αλλά και θέλει πολλά. Καλή αρχή από τώρα!

(Για την ψηφιοποίηση Νίκος Κοπελιάς).


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 12 και 0 επισκέπτες