Η έννοια του Παραδείσου στην εποχή μας

Η Ορθοδοξία απέναντι στις προκλήσεις της σημερινής εποχής.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Η έννοια του Παραδείσου στην εποχή μας

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Αύγ 29, 2012 8:08 am

Η έννοια του Παραδείσου έχει ταλαιπωρηθεί πολύ στην εποχή μας. Μερικά παραδείγματα, για το πως βλέπουν τον Παράδεισο οι νέοι (και όχι μόνο) σήμερα, είναι:

1. "...Αν υπάρχει παράδεισος τότε είναι στα μάτια σου, αν υπάρχει παράδεισος επιτέλους τον βρήκα..." (στίχοι: Ναταλία Γερμανού, μουσική: Άκης Δέξιμος, πρώτη εκτέλεση: Νατάσα Θεοδωρίδου)

2."...Μια νύχτα στον παράδεισο, μαζί σου να περάσω, Θεός να νιώσω πλάϊ σου και όλα ας τα χάσω..."
(Νίκος Κουρκούλης)

3."...Στου παραδείσου τα μπουζούκια θα με πας κι αφού χορέψουμε και πάψει ο σαματάς..." (Μουσική: Μάνος Χατζιδάκης, Στίχοι: Μιχάλης Κακογιάννης)

4."...Ο άγγελος μου είσαι εσύ, που μου δίνει τη ζωή, ο άγγελος μου είσαι εσύ, και άγιος θα κολαστεί στον παράδεισο αν σε δει..." (Στίχοι: Κώστας Μητρόπαπας, Μουσική: Βαγγέλης Παπαδόπουλος, Πρώτη εκτέλεση: Γιάννα Τερζή (ποια είναι αυτή; ) )

5."...Τον ίδιο το Θεό να είχα απέναντί μου, σου λέω προτιμώ στην κόλαση μαζί σου..." (Στίχοι: Γιώργος Παρώδης, Μουσική: Γιώργος Παπαποστόλου, Πρώτη εκτέλεση: Μπλε)

6. "...Ουρανέ όχι δε θα πω το ναι, ουρανέ φίλε μακρινέ. Πώς να δεχτώ άλλης αγκαλιάς τη στοργή πώς να δεχτώ μάνα μου είναι η γη..." (Στίχοι: Νίκος Γκάτσος, Μουσική: Μάνος Χατζιδάκις, Πρώτη Εκτέλεση: Μάριος Φραγκούλης)

Και άλλα πολλά και διάφορα κατά βάση βλάσφημα, που δεν μού 'ρχονται τώρα στο μυαλό.

Παράδεισος είναι η αγκαλιά του Χριστού μας, κι αν δεν Τον Αγαπήσουμε μ' όλη μας την καρδιά τότε θα μείνουμε κολλημένοι για πάντα στις πρόσκαιρες αγάπες αυτής της ζωής.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 44 και 0 επισκέπτες