Νυστάζω πολύ όταν πηγαίνω νωρίς στην εκκλησία.

Η Ορθοδοξία απέναντι στις προκλήσεις της σημερινής εποχής.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Γωγώ
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 5:18 pm

Νυστάζω πολύ όταν πηγαίνω νωρίς στην εκκλησία.

Δημοσίευσηαπό Γωγώ » Τετ Αύγ 29, 2012 8:17 am

Θα ήθελα να αναφέρω κάτι που μου συμβαίνει όταν πηγαίνω στην εκκλησία τη Κυριακή απ' τον όρθρο.Με πιάνει ένας λήθαργος βρε παιδιά και δε μπορώ να ανοίξω τα μάτια μου απ την νύστα. Έχω δοκιμάσει να κοιμηθώ απ τις 9 το βράδυ, τίποτα, δε πιάνει. Κατά τις 8.30-9 παρά το πρωί, δε βλέπω μπροστά μου. Ξέρετε μου κάνει εντύπωση, γιατί κάθε μέρα ξυπνάω στις 5 για να πάω στη δουλειά κ τις Κυριακές πέραν τις 6 το πρωί δε μπορώ να κάτσω στο κρεβάτι,οπότε πάω νωρίς στην εκκλησία. Ε, μου αλλάζει όλη μου την ημέρα, όταν πάω εκείνη την ώρα, μετά έχω πονοκέφαλο,θέλω να κοιμάμαι συνέχεια. Τι είναι αυτό που παθαίνω; Τόσος πολύς πόλεμος;

Το ανέφερα στον πνευματικό μου και μου είπε να μη πηγαίνω στον όρθρο. Να έρχομαι κατά τις 8 στην εκκλησία. Και σκέφτηκα εγώ με το φτωχό μου μυαλό, να του κάνω τη χάρη του ακατανόμαστου; Δεν αισθάνομαι και ωραία να 'μαι ξύπνια στο σπίτι ν' ακούω τη καμπάνα να χτυπάει και 'γω να περιμένω να περάσει η ώρα για να πάω εκκλησία...



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Νυστάζω πολύ όταν πηγαίνω νωρίς στην εκκλησία.

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Αύγ 29, 2012 8:18 am

Δεν είναι κακό να κλείνεις και λίγο τα μάτια σου στον Όρθρο. Το έχω δει να συμβαίνει πολλές φορές στις αγρυπνίες. Το καράβι της Εκκλησίας πάει στον προορισμό του με μας μέσα έστω κι αν λαγοκοιμόμαστε.

Πάντως αν θέλεις ν' αντιμετωπίσεις το πρόβλημα με πρακτικά μέσα, θα πρέπει να κοιμάσαι το βράδυ λίγο νωρίτερα (κατά τις 11).

Ο Όρθρος είναι η ωραιότερη ακολουθία γιατί σ' αυτό ψάλλονται όλα τα αναστάσιμα τροπάρια και τα τροπάρια του Αγίου της ημέρας. Αντίθετα η Θεία Λειτουργία μ' εξαίρεση τα Απολυτίκια είναι πάντοτε η ίδια.

Αν είναι να κοινωνήσει κάποιος είναι πολύ καλύτερα να πηγαίνει από τον Όρθρο. Έτσι θα μπορέσει να έρθει σε κατάνυξη, πριν ο ναός γεμίσει με κόσμο.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Γωγώ
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 5:18 pm

Re: Νυστάζω πολύ όταν πηγαίνω νωρίς στην εκκλησία.

Δημοσίευσηαπό Γωγώ » Τετ Αύγ 29, 2012 8:19 am

Έχω δοκιμάσει όλα τα τεχνάσματα,και νωρίς να κοιμηθώ και όταν με πιάνει ο λήθαργος να βγω έξω στο προαύλιο. Τώρα τελευταία πηγαίνω κατά τις 7.30. Κάπως καλύτερα είμαι. Το Σάββατο το βράδυ που έχει η ενορία μας αγρυπνία να δω πως θα τη βγάλω καθαρή. Πριν πάω πάντως για κάλο και για κακό θα 'χω πιει κανά 2 καφέδες, γιατί την προηγούμενη φορά που πήγα σε αγρυπνία στις 11 η ώρα δεν άντεξα, έφυγα. Και ήθελα τόσο πολύ να μείνω, άλλα δεν κρατιόμουν, και μόλις πήγα σπίτι δε μ' έπιανε ύπνος. Να μη σ' αφήνει σε ησυχία βρε παιδί μου... Να' σαι συνέχεια μ' ένα όπλο στο χέρι. Καμιά φορά παίρνω το κομποσκοίνι μαζί μου και λέω την ευχούλα. Εκεί μπορώ να πω κάπως τα βγάζω πέρα...



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Νυστάζω πολύ όταν πηγαίνω νωρίς στην εκκλησία.

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Αύγ 29, 2012 8:20 am

Μπορεί να είναι πόλεμος, όπως λες. Αν είναι έτσι τότε εσύ να επιμείνεις και κάποια στιγμή θα σε αφήσει ήσυχη. Πάντως οι καφέδες μάλλον δεν είναι λύση, επειδή μπορεί να σου προκαλούν αυτοί τον πονοκέφαλο.

Αυτό που υποψιάζομαι όμως είναι, ότι η νύστα μπορεί να προκαλείται από τον τρόπο που ψάλλουν οι ψαλτάδες κι ο ιερέας στην ενορία σας (ίσως είναι λίγο μονότονοι ή υπερβολικοί στην έκφραση). Σου συμβαίνει αυτό και σ' άλλους ναούς ή μόνο στην ενορία σας;

Προσπάθησε να σιγοψέλνεις κι εσύ τα τροπάρια για να κρατάς το μυαλό σου απασχολημένο. Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα κι από τότε που ανεβαίνω στο αναλόγιο και ψέλνω το ξεπέρασα. Όταν όμως είμαι σε ξένη ενορία ή στο Άγιο Όρος, σιγοψέλνω τα τροπάρια από μέσα μου.

Τα τροπάρια του Όρθου περιλαμβάνονται:

1. Τα τυπικά, που επαναλαμβάνονται πάντοτε, στο εγκόλπιο του αναγνώστη ή του ψάλτη, που περιέχει τις ακολουθίες του Εσπερινού, του Όρθρου και της Θείας Λειτουργίας.

2. Αυτά που έχουν σχέση με τον ήχο της ημέρας στην Παρακλητική.

3. Αυτά που έχουν σχέση με τον Άγιο ή την εορτή της ημέρας στο Μηναίο (ή στο Τριώδιο και το Πεντηκοστάριο)

Τα δύο τελευταία μπορείς να τα κατεβάσεις από το Internet και να τυπώνεις αυτό που σου χρειάζεται για την επόμενη μέρα.

Έτσι σιγά σιγά θα μάθεις να ψέλνεις, θα συμμετέχεις πιο ενεργά στις ακολουθίες, αλλά θα καταλάβεις και το υπέροχο περιεχόμενο της υμνολογίας της Εκκλησίας μας, που είναι αδύνατο να παρακολουθήσεις, όταν το ακούς μόνο από τους ψάλτες.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 57 και 0 επισκέπτες