Εξορκισμός, διαφωνίες

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Εξορκισμός, διαφωνίες

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 28, 2012 2:22 pm

Είπα να μην πάρω μέρος σ΄αυτή τη συζήτηση γιατί δεν γνωρίζω το θέμα καλά από εκκλησιαστικής πκευράς, αλλά θέλω να σας μεταφέρω αυτά που γνωρίζω από τους εξορκισμούς που γίνονταν από τον μακαριστό Γέροντα Ιάκωβο Τσαλίκη στην Ι.Μ. Οσίου Δαυίδ στην Εύβοια πρεσβείες του Οσίου και δυο σκέψεις μου σχετικά με το πως μπήκε ο εξορκισμός στη ζωή της Εκκλησίας.

Ο πρώτος που είχε αξουσία κι έδιωχνε δαιμόνια από τους ανθρώπους ήταν ο Κύριος. Στη συνέχεια παρεχώρησε στους Αποστόλους (τους δώδεκα και τους εβδομήκοντα) όταν τους έστειλε να διδάξουν τη δυνατότητα να βγάζουν δαιμόνια απ΄τους ανθρώπους με την επίκληση του ονόματός Του. Όταν μάλιστα κάποια στιγμή δεν κατόρθωσαν να βγάλουν ένα δαιμόνιο, τους έψεξε κατηγορώντας τους σαν ολιγόπιστους, και τους εξήγησε ότι το γένος αυτό των δαιμόνων εκδιώκεται μόνο με νηστεία και προσευχή.

Κατά συνέπεια την εντολή οι Απόστολοι κι οι διάδοχοί τους κληρικοί Επίσκοποι κι ορισμένοι ιερείς μ΄ ειδική ευχή από του Επισκόπου τους, την πήραν απ΄τον ίδιο τον Κύριο. Έτσι οι κληρικοί αυτοί έχουν εφ΄όσον τηρούν τις οδηγίες του Κυρίου (καθαρότητα ψυχής ζυμωμένη με πνευματικούς αγώνες) τη δυνατότητα και την υποχρέωση με την επίκληση του Ονόματός Του να εκβάλουν δαιμόνια και ν΄απελευθερώνουν τους δύστυχους ανθρώπους που έχουν καταλάβει.

Ο π. Ιάκωβος εξ αιτίας των μακρόχρονων πνευματικών αγώνων του με τις πρεσβείες του Οσίου Δαυίδ του Γέροντος, του οποίου την κάρα χρησιμοποιούσε πάντοτε ως πνευματικό όπλο στους εξορκισμούς, είχε την δυνατότητα να εκβάλλει δαιμόνια. Έχω ακούσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις όσο ζούσα στην Εύβοια, αλλά και ένα μαγνητοφωνημένο εξορκισμό, όπου ακουγώνταν η φωνή του μακαριστού Γέροντος, αλλά και του δαιμονίου που πάλευε να γλυτώσει την εκδίωξη. Μια χαρακτηριστική φράση του δαιμονίου, που ακούγεται όταν ο Γέροντας βάζει την κάρα του Οσίου πάνω απ΄το κεφάλι του δαιμονισμένου είναι: "πάρτο αυτό από πάνω μου, πάρτο αυτό απο πάνω μου, με καίει, με καίει ....". Ύστερα το δαιμόνιο έφυγε κι άνθρωπος έπεσε στο πάτωμα λιπόθυμος, ελεύθερος πια απ΄το δαιμόνιο.

Έχω ακούσει κι άλλους εξορκισμούς, αλλά είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός, στη γνησιότητα των όσων ακούγονται, γιατί ο διάβολος είναι απατεώνας και μπορεί να "στήσει" για τους δικούς του σκοπούς τέτοιες παραστάσεις όσες θέλει. Μόνο η αξιοπιστία κι η αποδεδειγμένη πνευματική άσκηση και εμπειρία του κληρικού που διεξάγει τον εξορκισμό, μπορεί να εξασφαλίσει την γνησιότητα της όλης διαδικασίας.
Επίσης όπως λέει ο Κύριος αυτός που απελευθερώνεται απ΄το δαιμόνιο πρέπει στη συνέχεια να ζήσει πνευματική ζωή γιατί αλλιώς κινδυνεύει να επιστρέψει το δαιμόνιο, μαζί με μερικά ακόμη. Υπάρχει μια χαρακτηριστική περικοπή πάνω σ΄αυτό:

43 Όταν δέ το ακάθαρτον πνεύμα εξέλθη από του ανθρώπου, διέρχεται δι' ανύδρων τόπων ζητούν ανάπαυσιν, και ουχ ευρίσκει. 44 τότε λέγει· εις τον οίκον μου επιστρέψω όθεν εξήλθον· και ελθόν ευρίσκει σχολάζοντα και σεσαρωμένον και κεκοσμημένον. 45 τότε πορεύεται και παραλαμβάνει μεθ' εαυτού επτά έτερα πνεύματα πονηρότερα εαυτού, και εισελθόντα κατοικεί εκεί· και γίνεται τα έσχατα του ανθρώπου εκείνου χείρονα τών πρώτων. (Ματθ. Κεφ. 12)


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Χρυσούλα
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:53 pm

Re: Εξορκισμός, διαφωνίες

Δημοσίευσηαπό Χρυσούλα » Τρί Αύγ 28, 2012 2:23 pm

http://www.menphis75.org/video_paranormale25.htm


http://www.menphis75.org/images/video_m ... male25.wmv

ΑΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΜΕΝΑ ( ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ) ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΩΣΙΚΟ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΕΓΚΥΡΟ.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Εξορκισμός, διαφωνίες

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 28, 2012 2:24 pm

Χρυσούλα έγραψε: ΑΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΜΕΝΑ ( ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ) ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΩΣΙΚΟ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΕΓΚΥΡΟ.

Χρυσούλα, μη γνήσιο εξορκισμό δεν εννοώ σκηνοθετημένο από ανθρώπους, δηλαδή στημένο, μη γνήσιος είναι κι ένας εξορκισμός που γίνεται από αιρετικούς. Εκεί την "προβοκάτσια" την κάνει ο ίδιος ο διάβολος, βάζοντας στο στόμα του εξορκιζόμενου τα λόγια που θέλει για τους δικούς του σκοπούς ν΄ ακουστούν.

Τη γνησιότητα του εξορκισμού την εγγυάται μόνο η αγιότητα του εξορκιστή.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Χρυσούλα
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:53 pm

Re: Εξορκισμός, διαφωνίες

Δημοσίευσηαπό Χρυσούλα » Τρί Αύγ 28, 2012 2:25 pm

ΣΥΜΦΩΝΏ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.



NikolaosArvanitidis

Re: Εξορκισμός, διαφωνίες

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Σάβ Δεκ 07, 2019 10:36 am

Χρειάζεται προσοχή μεγάλη στο θέμα του δαιμονισμού γιατί στην Ελλάδα υπό την επιρροή της δυτικής κουλτούρας ο εξορκισμός έχει πάρει εντελώς λάθος έννοια από τις ταινίες τρόμου. Επίσης θα πρέπει πριν τελεστεί εξορκισμός να επιβεβαιώνεται πριν από διάγνωση γιατρού(κυρίως ψυχιατρου) πως το άτομο δεν πάσχει από μία λογική πάθηση και έπειτα ένας κατάλληλος ιερέας να ελέγχει πρώτα αν όντως έχει να κάνει με περίπτωση δαιμονισμού ή κάποια άλλη πάθηση(π.χ σχιζοφρένεια).



NikolaosArvanitidis

Re: Εξορκισμός, διαφωνίες

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Σάβ Δεκ 07, 2019 10:40 am

Νίκος έγραψε:
Χρυσούλα έγραψε: ΑΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΜΕΝΑ ( ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ) ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΩΣΙΚΟ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΕΓΚΥΡΟ.

Χρυσούλα, μη γνήσιο εξορκισμό δεν εννοώ σκηνοθετημένο από ανθρώπους, δηλαδή στημένο, μη γνήσιος είναι κι ένας εξορκισμός που γίνεται από αιρετικούς. Εκεί την "προβοκάτσια" την κάνει ο ίδιος ο διάβολος, βάζοντας στο στόμα του εξορκιζόμενου τα λόγια που θέλει για τους δικούς του σκοπούς ν΄ ακουστούν.

Τη γνησιότητα του εξορκισμού την εγγυάται μόνο η αγιότητα του εξορκιστή.

Επειδή σήμερα κυκλοφορούν πολλοί εξορκισμοί ψεύτικοι(εξορκισμούς κάνουν υποτίθεται και οι αιρετικοί αλλά και οι αλλόθρησκο όπως οι μουσουλμάνοι, οι εβραίοι κτλ) θα ήθελα να ρωτησω αν οι εξορκισμοί του Πατρός Αχίλλειου(κάποιοι υπάρχουν και στο Youtube) θεωρούνται γνήσιοι.Ο πνευματικος μου λέει πως δεν άκουσε ποτέ για τον πατέρα Αχίλλειο(δεν χρησιμοποιεί το Youtube και τον διαδίκτυο πλήν ελάχιστων εξαιρέσεων).



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Εξορκισμός, διαφωνίες

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Δεκ 08, 2019 2:30 pm

NikolaosArvanitidis έγραψε:Χρειάζεται προσοχή μεγάλη στο θέμα του δαιμονισμού γιατί στην Ελλάδα υπό την επιρροή της δυτικής κουλτούρας ο εξορκισμός έχει πάρει εντελώς λάθος έννοια από τις ταινίες τρόμου. Επίσης θα πρέπει πριν τελεστεί εξορκισμός να επιβεβαιώνεται πριν από διάγνωση γιατρού(κυρίως ψυχιατρου) πως το άτομο δεν πάσχει από μία λογική πάθηση και έπειτα ένας κατάλληλος ιερέας να ελέγχει πρώτα αν όντως έχει να κάνει με περίπτωση δαιμονισμού ή κάποια άλλη πάθηση(π.χ σχιζοφρένεια).


Δεν είναι ιατρικό το θέμα. Είναι καθαρά πνευματικό. Δαιμόνια έχουμε όλοι, που αντιστοιχούν στα πάθη μας. Απλά οι περισσότεροι παλεύουμε μ' αυτά με τη βοήθεια του Πνευματικού μας και της Θείας Χάριτος ή νομίζουμε, ότι παλεύουμε.

Πολλοί άνθρωποι έχουν κυριευθεί από τα πάθη τους και έχουν εγκαταλείψει τον αγώνα. Αυτοί είναι δαιμονισμένοι είτε με τη θέλησή τους είτε όχι. Όταν ένας άνθρωπος αισθάνεται, ότι πολλές φορές δεν ενεργεί ο ίδιος, αλλά κάποιος άλλος μέσα του, είναι καιρός να σκεφτεί τον εξορκισμό.

Σ'' αυτή την περίπτωση αυτός που θα αναλάβει τον εξορκισμό, αν δεν ξέρει ότι χρειάζεται ή δεν χρειάζεται εξορκισμός, αλλά γιατρός, τότε δεν είναι κατάλληλος να κάνει τον εξορκισμό. Επίσης ελάχιστοι κληρικοί έχουν την άδεια του Μητροπολίτη τους να κάνουν εξορκισμούς. Ίσως γιατί ελάχιστοι έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν, χωρίς να βάλουν σε κίνδυνο τον εαυτό τους και τον εξορκιζόμενο. (βλ. Πράξεις ιθ' 13-15)

Όσο για τον "πατέρα Αχίλλειο", πρόκειται για τον μακαριστό πατέρα Σάββα Αχιλλέως (+2016) (βλ. ΒΗΜΑ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ).


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

NikolaosArvanitidis

Re: Εξορκισμός, διαφωνίες

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Δευτ Δεκ 09, 2019 3:24 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση Νίκο.
Υ.Γ:όταν εννοώ να υπάρχει σιγουριά οτι δε χρειάζεται γιατρό αλλά εξορκισμό εννοώ και να είναι σε θέση ο ιερέας(που θα πάει να κάνει εξορκισμό) να καταλάβει ότι όντως είναι περίπτωση που χρήζει εξορκισμού και όχι ιατρικής φροντίδας. Για παράδειγμα ο πνευματικός μου μου έχει πει παλιότερα όταν ένας φίλος του ιερέας και αυτός που ζει στον Καναδά είχε πάει να δεί έναν νεαρό κατόπιν παράκλησης συγγενών του που νόμιζαν πως ήταν δαιμονισμένος.Ο ιερέας κατάλαβε αμέσως πως ο νεαρός δεν ήταν δαιμονισμένος αλλά είχε πρόβλημα ιατρικής φύσης(άκουγε φωνές που δεν υπήρχαν). Τελικά το ανέφερε στους συγγενείς του οι οποίοι στη συνέχεια απευθύνθηκαν σε ψυχίατρο. Τελικά ο άνθρωπος αυτός έγινε καλά. Αυτό εννοώ όταν λέω να μπορεί ο ιερέας να καταλαβαίνει πότε χρειάζεται ιατρική βοήθεια κάποιος και πότε είναι πράγματι δαιμονισμένος.



Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Εξορκισμός, διαφωνίες

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τρί Δεκ 10, 2019 8:00 pm

εν συντομια εχω βρεθει σε εξορκισμο. εκτοσ απο την ξαφνικη αλλαγη τησ φωνησ που μου εκανε εντυπωση ειναι και το γεγονος οτι ενω δεν εβλεπε καθολου ο εξορκισμενος ενω ο ιερεασ εβαλε υφασμα πανω στην πλατη του εκανε σαν να πονουσε φοβερα και ελεγε με ''καις''. Λεπτομερεια που εμαθα μετα ειναι οτι το υφασμα ηταν απο τα μανίκια του Ιερεα και λεγεται Ιερη λογχη . Εγω εβλεπα υφασμα αλλα το δαιμονιο αλλο αισθανθηκε. καταλλα τρομαχτικη εμπειρία .


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες