Μαντήλα και εκκλησία

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Μαντήλα και εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Παρ Φεβ 02, 2018 7:42 pm

Επισκέφτηκα τις προαλλες την Γεωργία σε ταξίδι μου στον Καύκασο.Θαύμασα την ομορφιά της χώρας και το πόσο θρησκευόμενοι είναι οι κάτοικοι της Ειδικότερα η νέα γενιά μου έκανε εντύπωση πόσο κοντά στην εκκλησία βρίσκεται. Ομως παρατήρησα και κάτι άλλο. Στην εκκλησία που επισκέφτηκα οι γυναίκες και οι κοπέλες φορούσαν μαντήλα(κάποια κορίτσια, φοιτήτριες φορούσαν την κουκούλα από το μπουφάν τους αντί για μαντήλα). Εδώ θα ήθελα να ρωτησω:γιατί είναι απαραίτητα η μαντήλα; Στην Ελληνική εκκλησία δεν φοράνε μαντήλα από όσο ξέρω. Οταν ρώτησα τους ντόπιους μου είπαν ότι είναι θέμα ηθικής φορώντας μαντήλα οι γυναίκες και οι κοπέλες/κορίτσια είναι σεμνές και βοηθούνται στην επικοινωνία τους με τον Θεό.Προσωπικά δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο μια κοπέλα/γυναίκα να φοράει μαντήλα για να είναι ηθική.Από την μαντήλα κρίνεται η ηθικότητα της;Ακουσα επίσης ότι είναι επιρροή που έχει την ιστορία της από την ισλαμική κατοχή της Γεωργίας από τους Αραβες αρχικά και τους Οθωμανούς έπειτα.Είναι αυτό αλήθεια;Είναι η μαντήλα μέρος της Ορθόδοξης εκκλησίας ή είναι κάτι εισακτεο από το Ισλάμ;



Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Μαντήλα και εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Παρ Φεβ 02, 2018 8:45 pm

Στην Ελλάδα την μαντήλα την φοράνε στην εκκλησία κυρίως οι γυναίκες των παλαιοημερολογητών. Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου όταν πηγαίναμε στο χωριό μου που είναι λίγο έξω από την πόλη της Κοζάνης και είναι σχεδόν οι μισοί παλαιοημερολογήτες οι γυναίκες τους πηγαίνουν στην εκκλησία με καλυμένο το κεφάλι. Χαραγμένη είναι στη μνήμη μου η εικόνα του Επιταφίου τους που διασταυρώνονταν με τον δικό μας και ακολουθούσαν αυτοί με τις γυναίκες τους όλες με μαντήλα. Με τον καιρό όμως τα πράγματα άλλαξαν και παρατηρώ τώρα τις νεαρές κοπέλες των παλαιοημερολογητών να μην ακολουθούν αυτή τη συνήθεια. Πάντως και στη Ρωσία που ακολουθούν το παλαιό ημερολόγιο όλες σχεδόν οι γυναίκες προσέρχονται με μαντήλα. Ο απόστολος Παύλος πάντως είπε ότι τα μακριά μαλλιά της γυναίκας της έχουν δοθεί εκ φύσεως «αντί για κάλυμμα του κεφαλιού».


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Μαντήλα και εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Παρ Φεβ 02, 2018 10:54 pm

Οι εκκλησίες που ακολουθούν το παλιό ημερολόγιο νομίζω ότι έχουν σαν παράδοση τη μαντήλα. Οι σχισματικοί παλαιοημερολογίτες της Ελλάδας νομίζω δεν είναι υποχρεωμένες οι γυναίκες τους να φορούνε μαντήλα στην εκκλησία αλλά πολλές το κάνουν από συνήθεια (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει οποιος ξέρει, καθώς εγώ επαφή με παλαιοημερολογίτες δεν είχα ποτέ στην ζωή μου).Η Γεωργία είναι σαν χώρα βαθιά θρησκευομενη πολύ πιο θρησκευόμενη από εμάς όπως είπες μόνος σου.Οπότε λογικό να το παίρνουν πιο σοβαρά αυτό το έθιμο (εκτός κι αν είναι υποχρεωτικό). Η Γεωργία κατακτήθηκε από τους Αραβες το 645 μ.Χ μέχρι το 1172 μ.Χ και κατακτήθηκε πάλι από τους Οθωμανούς από το 1464 ως το 1887 μ.Χ.Επόμενο λοιπόν λόγω τόσων αιώνων ισλαμικής κυριαρχίας να υιοθέτησαν κάποια πρότυπα από το Ισλάμ όπως είχαν υιοθετήσει και οι Ελληνες επί Τουρκοκρατίας όπου επίσης οι γυναίκες έβαζαν μαντήλα. Στην Ελλάδα αυτό ξεθώριασε μετά την απελευθέρωση από τους Τούρκους.Αναφέρεις ότι είδες κορίτσια να φοράνε αντί για μαντήλα κουκούλα(από μπουφάν;) στην εκκλησία. Αρα είναι υποχρεωτική η κάλυψη του κεφαλιού στην εκκλησία.Θυμάμαι την περίπτωση των Αζάρων που ζούνε στην Αζαρία ημιαυτόνομη περιοχή της Γεωργίας σχεδόν ανεξάρτητη που η πλειοψηφία ήταν μουσουλμάνοι και μετά το 2000 η πλειοψηφία της νεολαίας έγιναν από μουσουλμάνοι Ορθόδοξοι άρα λογικό να μπερδεύονται και να καλύπτουν οι κοπέλες το κεφάλι τους με κουκούλα. Σε κάθε περίπτωση δε θεωρώ κακό την μαντήλα στην εκκλησία αλλά ούτε και απαραίτητο.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Μαντήλα και εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Φεβ 03, 2018 9:19 am

Η μαντήλα στην Εκκλησία είναι ερμηνεία της αναφοράς του Αποστόλου Παύλου στο θέμα: "3 θέλω δε υμάς ειδέναι ότι παντός ανδρός η κεφαλή ο Χριστός εστι, κεφαλή δε γυναικός ο ανήρ, κεφαλή δε Χριστού ο Θεός. 4 πάς ανήρ προσευχόμενος ή προφητεύων κατά κεφαλής έχων καταισχύνει την κεφαλήν αυτού. 5 πάσα δε γυνή προσευχομένη ή προφητεύουσα ακατακαλύπτω τή κεφαλή καταισχύνει την κεφαλήν εαυτής· έν γάρ εστι και το αυτό τή εξυρημένη. 6 ει γάρ ου κατακαλύπτεται γυνή, και κειράσθω· ει δε αισχρόν γυναικί το κείρασθαι ή ξυράσθαι, κατακαλυπτέσθω. 7 ανήρ μέν γάρ ουκ οφείλει κατακαλύπτεσθαι την κεφαλήν, εικών και δόξα Θεού υπάρχων· η γυνή δε δόξα ανδρός εστιν. 8 ου γάρ εστιν ανήρ εκ γυναικός, αλλά γυνή εξ ανδρός· 9 και γάρ ουκ εκτίσθη ανήρ διά την γυναίκα, αλλά γυνή διά τον άνδρα. 10 διά τούτο οφείλει η γυνή εξουσίαν έχειν επί της κεφαλής διά τους αγγέλους. 11 πλήν ούτε ανήρ χωρίς γυναικός ούτε γυνή χωρίς ανδρός εν Κυρίω· 12 ώσπερ γάρ η γυνή εκ τού ανδρός, ούτω και ο ανήρ διά της γυναικός, τα δε πάντα εκ τού Θεού. 13 εν υμίν αυτοίς κρίνατε· πρέπον εστί γυναίκα ακατακάλυπτον τώ Θεώ προσεύχεσθαι;" (Κορινθ. Α ια' 3-13)

Ο Απόστολος προσπαθεί να λύσει το θέμα της τάξης στην Εκκλησία κατά την τέλεση των Μυστηρίων, σε μια κοινωνία που αποτελείται από 2 ειδών πιστούς, αυτούς που προέρχονται από τους Εβραίους και τους άλλους που ήταν εθνικοί. Οι γυναίκες που προέρχονταν από τους Εβραίους στο ναό φορούσαν κάλυμμα από συνήθεια, κάθονταν παράμερα και δεν μιλούσαν, ενώ εκείνες που προέρχονταν από τους εθνικούς ήταν ασκεπείς, αναμιγνύονταν με τους άνδρες και έπαιρναν μέρος στην απαγγελία των προσευχών και το κήρυγμα. Δίνει, λοιπόν, οδηγία οι γυναίκες να έχουν καλυμμένο το κεφάλι, ιδίως όταν απαγγέλλουν προσευχές ή προφητεύουν (κάνουν κήρυγμα). Το αν θα φορούν, όμως συνέχεια μαντήλα το αφήνει στην κρίση τους "εν ημίν αυτοίς κρίνατε" ανάλογα με τις συνήθειές τους.

Αποστολος0 έγραψε:Είναι αυτό αλήθεια;Είναι η μαντήλα μέρος της Ορθόδοξης εκκλησίας ή είναι κάτι εισακτεο από το Ισλάμ;


Οι μουσουλμάνοι πήραν την μαντήλα από τους Άραβες, που έχουν κοινή καταγωγή με τους Εβραίους. Σε καμιά περίπτωση δεν πήραν οι Χριστιανοί την μαντήλα από τους μουσουλμάνους, αφού η θρησκεία τους γεννήθηκε πολλούς αιώνες μετά την ίδρυση της Εκκλησίας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Re: Μαντήλα και εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Σάβ Φεβ 03, 2018 10:46 am

Αφού όμως η μαντήλα είναι οδηγία του Απόστολου Παύλου γιατί δε φοράνε στις ελληνορθόδοξες εκκλησίες ανά τον κόσμο μαντήλα οι γυναίκες;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Μαντήλα και εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Φεβ 03, 2018 10:49 am

Απόστολε τι δεν κατάλαβες από το "το αφήνει στην κρίση τους ανάλογα με τις συνήθειές τους";


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Re: Μαντήλα και εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Σάβ Φεβ 03, 2018 12:38 pm

Νίκος έγραψε:Απόστολε τι δεν κατάλαβες από το "το αφήνει στην κρίση τους ανάλογα με τις συνήθειές τους";

Αυτό είναι για το αν θα αποφασίσει να φορά τη μαντήλα στην καθημερινή ζωή αν δεν κάνω λάθος.Οταν προσεύχεται ο Απόστολος Παύλος λέει ότι πρέπει να καλύπτει το κεφάλι μια γυναίκα.Αρα αυτό που αφήνει ο Απόστολος στην κρίση των γυναικών είναι αν θα φορούν τη μαντήλα έξω στην καθημερινή ζωή εκτός εκκλησίας. Στην εκκλησία μέσα είναι υποχρεωμένες να το φορούν αφού εκεί προσεύχονται.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Μαντήλα και εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Φεβ 03, 2018 2:05 pm

Άρα δεν το κατάλαβες Απόστολε.

"εν υμίν αυτοίς κρίνατε· πρέπον εστί γυναίκα ακατακάλυπτον τώ Θεώ προσεύχεσθαι;"

Ο Απόστολος Παύλος εδώ αναφέρεται αποκλειστικά στο θέμα της τάξης στην Εκκλησία κατά τη διάρκεια των Μυστηρίων και όχι στην προσωπική ζωή των Χριστιανών. Αλλού στην ίδια Επιστολή έχει αναφερθεί και σ΄αυτή.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Μαντήλα και εκκλησία

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Δευτ Φεβ 05, 2018 12:27 pm

Στην Αμερική με τις μύριες παραφυάδες των αυτοαποκαλούμενων Χριστιανών, γίνεται όχι απλώς συζήτηση, καυγάς σωστός. Και για την κάλυψη του κεφαλιού και για το αν πρέπει η γυναίκα να κόβει τα μαλλιά (!).

Παίρνουν θάρρος και κάποιοι μουσουλμάνοι και λένε, ορίστε, έχουμε δίκιο εμείς που φοράμε μαντήλα!

Εδώ ποτέ δεν έχω ακούσει κάτι. Ακόμη και τότε που γινόντουσαν παρατηρήσεις για τα παντελόνια ποτέ δεν τέθηκε θέμα μαντήλας, ούτε και στα μοναστήρια το ζητάνε από τις επισκέπτριες. 'Αρα...

Όταν βλέπω σε μοναστήρι καλυμμένο κεφάλι ξέρω ότι είναι Ρωσίδες ή Ρουμάνες.


Αγαπάτε αλλήλους.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Μαντήλα και εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Φεβ 05, 2018 1:47 pm

Εξαρτάται από το τι σημαίνει για τον καθένα ιερός ναός.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες