Μαντήλα και εκκλησία

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Εκατερινη
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 17, 2017 4:42 pm

Re: Μαντήλα και εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Εκατερινη » Κυρ Μαρ 18, 2018 6:52 am

Τελικά πρέπει να φοράμε μαντήλα εμεις η γυναίκες οταν ειμαστε μεσα στην εκκλησία και οταν προσευχομαστε;



Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Μαντήλα και εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Κυρ Μαρ 18, 2018 11:03 am

Δεν χρειάζεται να φοράνε οι γυναίκες μαντήλι στην εκκλησία.

Στην εποχή των Αποστόλων η Εκκλησία είχε πει να φοράνε οι Χριστιανές γυναίκες μαντίλι για να ξεχωρίζουν από τις ειδωλολάτρισσες γυναίκες που είχαν τα μαλλιά τους ανέμελλα, κάτω.

Μετά που εξαπλώθηκε η Εκκλησία σε όλο τον κόσμο και η ειδωλολατρεία μειώθηκε πολύ, η Εκκλησία είπε ότι πλέον δεν ειναι υποχρεωτικό το μαντίλι.

Αυτό είναι και επιχείρημα κατά του Προτεσταντισμού.

Καταργήθηκε το μαντήλι από την Ιερά Παράδοση της Εκκλησίας. Οι Προτεστάντες που δεν δέχονται την Ιερά Παράδοση αλλα δέχονται μόνο την Αγία Γραφή δεν δικαιολογούνται που το κατάργησαν.

Επίσης πρέπει να πούμε ότι το μαντίλι σε κάποιες τοπικές εκκλησίες όπως στη Ρωσία δεν έχει καταργηθεί.

Επίσης η Εκκλησία, η Ιερά Παράδοση της Εκκλησίας, κατάργησε και το τάγμα χηρών και την εντολή πλύσιματος των ποδιών από τους Αποστόλους στους πιστούς.

Η Ορθόδοξη Εκκλησία τα κατήργησε αυτα λόγω της Ιερά Παράδοσης της Εκκλησίας. Οι Προτεστάντες δεν δικαιολογούνται που τα κατήργησαν απ᾽ τη στιγμή που δεν δέχονται την Ιερά άγραφη Παράδοση της Εκκλησίας.

ΕΝΤΟΛΗ ΠΛΥΣΙΜΑΤΟΣ ΠΟΔΙΩΝ: ΙΩΑΝΝΗ 13, 14-15 και Α΄ ΤΙΜΟΘΕΟΥ 5, 10
ΤΑΓΜΑ ΧΗΡΩΝ: Α΄ ΤΙΜΟΘΕΟΥ 5, 9-16
ΚΑΛΛΥΜΑ ΚΕΦΑΛΗΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Α΄ ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ 11, 1-16



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Μαντήλα και εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Μαρ 18, 2018 10:07 pm

Από Παλαιοημερολογήτες τι περιμένεις; :?: :?: :?:


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Μαντήλα και εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Κυρ Μαρ 18, 2018 11:57 pm

Σαν να λένε δεν μπορείς να μετέχεις σε κανένα μυστήριο της Εκκλησίας αν δεν φοράς μαντήλα ως γυναίκα.. :cry: (Εφόσον δεν μπορείς να μπεις στον Ναο)


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Μαντήλα και εκκλησία

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Μαρ 19, 2018 9:17 am

Για μένα το να φοράνε οι γυναίκες μαντήλα δείχνει σεβασμό προς το μυστήριο. Όχι μόνον η μαντήλα βέβαια, αλλά και γενικά η όλη παρουσία της γυναίκας μέσα στον Ιερό Ναό. Η μαντήλα είναι Χριστιανικό έθιμο που το έκλεψε ο Μωάμεθ (όπως και πολλά άλλα) και το επέβαλε στο Ισλάμ.
Συμφωνώ πάντως ότι η μαντήλα ΔΕΝ είναι υποχρεωτική.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Μαντήλα και εκκλησία

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Δευτ Μαρ 19, 2018 1:16 pm

Γιατί η μαντήλα να δείχνει σεβασμό; Τα σεμνά ρούχα που καλύπτουν προκλητικά σημεία το καταλαβαίνω, αλλά το κεφάλι ποια έλλειψη σεβασμού προκαλεί; Ποτέ μου δεν κατάλαβα την μαντήλα, ούτε στους χριστιανούς ούτε φυσικά στους μουσουλμάνους που το παρακάνανε όσο δεν πάει. Αν είναι θέμα σεβασμού γιατί δεν φοράνε κάτι και οι άντρες;

Είναι γνήσιες οι απορίες μου, δεν προσπαθώ να προκαλέσω συζήτηση.


Αγαπάτε αλλήλους.

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Μαντήλα και εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Δευτ Μαρ 19, 2018 2:03 pm

Δεν χρειάζεται να φοράνε οι γυναίκες μαντήλι στην εκκλησία.

Στην εποχή των Αποστόλων η Εκκλησία είχε πει να φοράνε οι Χριστιανές γυναίκες μαντίλι για να ξεχωρίζουν από τις ειδωλολάτρισσες γυναίκες που είχαν τα μαλλιά τους ανέμελλα, κάτω.

Μετά που εξαπλώθηκε η Εκκλησία σε όλο τον κόσμο και η ειδωλολατρεία μειώθηκε πολύ, η Εκκλησία είπε ότι πλέον δεν χρειάζεται το μαντήλι.



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Μαντήλα και εκκλησία

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Μαρ 19, 2018 2:18 pm

Το κάλυμμα της κεφαλής το ζητάει από τους πιστούς ο Απόστολος Παύλος. Είναι δείγμα σεμνότητας και υπακοής στο θέλημα του Κυρίου. Στην ίδια μοίρα είναι η ένδυση και η υπόδηση. Όλα αυτά θα πρέπει να εξυπηρετούν τη λογική ότι δεν θέλω να σκανδαλίσω τον πλησίον.
Όταν σήμερα η πλειοψηφία των γυναικών ανατρέφεται από μικρή ηλικία με τη νοοτροπία να σκανδαλίζει τους άνδρες με την εμφάνισή της, τότε προφανώς και το κάλυμμα της κεφαλής θα φαίνεται γελοίο. Σαφώς και δεν είναι το πρώτο που πρέπει να αλλάξει επάνω της μια γυναίκα. Γι' αυτό άλλωστε δεν είναι υποχρεωτικό. Αρκεί όμως να μην φτάσουμε στο άλλο άκρο και πούμε ότι η μαντήλα είναι λάθος!
Όποια αισθάνεται ότι πρέπει να την φορέσει, ας την φορέσει.
Μερικές φορές παρασυρόμαστε, γιατί όντως είμαστε διπλόπροσωποι, και χρησιμοποιούμε τους τύπους, αλλά στην πρώτη ευκαιρία "βγάζουμε" τον κακό εαυτό μας.
Αυτό όμως δεν σημαίνει πως ο τύπος είναι κάτι κακό. Κακό είναι όταν δίνουμε σημασία μόνο στον τύπο (στο φαίνεσθαι) και όχι ΚΑΙ στην ουσία (στο είναι).


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Μαντήλα και εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Μαρ 19, 2018 2:24 pm

Συμφωνούμε κ.Απόστολε. Πολύ ωραία τα λεγόμενα σας.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Μαντήλα και εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Μαρ 19, 2018 2:26 pm

Πάτερ ευχαριστούμε για την εμβάθυνση στο θέμα και τις πληροφορίες :)


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες