Ρωμαιοκαθολικισμός

Ανάλυση θεμάτων που αφορούν τις αιρέσεις

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Ιαν 13, 2018 3:52 pm

Έτσι λέει στο χάρτη, τώρα τι να σου πω. :?


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Ιαν 13, 2018 3:55 pm

Εννοείς αυτή στην οδό Πατέρα Αντωνίου 4, Άγιος Τίτος, 712 02 Ηράκλειο Ηράκλειο


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Ιαν 13, 2018 4:05 pm

Συγχωρέστε με κ.Νίκο, είδα ότι αφαιρέθηκε ο χάρτης και το ιστιολόγιο του Αναστάσιου. Προφανώς υπάρχει πρόβλημα για να το κάνετε, άρα διορθώνω και την προηγούμενη δημοσίευση μου.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Ιαν 15, 2018 8:15 am

Στις Κυκλάδες και κυρίως στα νησιά της Σύρου, της Τήνου και της Νάξου παραμένουν αρκετοί οπαδοί του Πάπα, κατάλοιπο από την κατοχή των Ενετών.
Λεπτομέρειες θα βρείτε στην βικιπαιδεία.
Για την Κρήτη συγκεκριμένα αναφέρει:


Επισκοπή Κρήτης: Συστήθηκε ως Μητρόπολη το 1213 με έδρα τα Χανιά. Έκτοτε και μέχρι το 1300 ιδρύθηκαν άλλες πέντε Επισκοπές και κατόπιν άλλες τρεις. Το 1669 καταργήθηκαν όλες οι Καθολικές Επισκοπές Κρήτης και προσαρτήθηκαν στο Αποστολικό βικαριάτο Κωνσταντινούπολης. Επανασυστήθηκε στις 28 Αυγούστου του 1874[6]. και σήμερα αριθμεί 1.000 σχεδόν μέλη (ξένοι εργαζόμενοι, τουρίστες, μικτοί γάμοι).Από το 1953 η Καθολική Επισκοπή Κρήτης διοικείται από τον εκάστοτε Καθολικό Επίσκοπο Σύρου με τον τίτλο του Αποστολικού Τοποτηρητή Κρήτης,παραμένει όμως αυτοτελής Επισκοπή.[7]. Η ποιμαντική εξυπηρέτηση της τοπικής καθολικής κοινότητας εκτελείται προς το παρόν από ιερομόναχους. Η Καθολική Εκκλησία της Κρήτης δεν αναγνωρίζεται από την πολιτεία και αντιμετωπίζει νομικά προβλήματα κατοχύρωσης της περιουσίας της.

Να υπενθυμίσω ότι αιώνες πριν έχει εκλεγεί Πάπας καταγόμενος από την Κρήτη.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Ιαν 15, 2018 9:01 am

Ο ρωμαιοκαθολικισμός μας ενδιαφέρει και τον συζητάμε ως αίρεση, για να γνωρίζουμε τι πρεσβεύει, ποιες είναι οι πλάνες του, σε σχέση με την Ορθόδοξη διδασκαλία, και τι επιπτώσεις έχουν στη σωτηρία των πιστών. Περιορισμένο ενδιαφέρον έχουν κάποια ιστορικά στοιχεία για την εξέλιξη αυτής της αίρεσης. Μάλλον αδιάφορο και πέρα από τους σκοπούς αυτού του φόρουμ είναι, το που βρίσκεται κάθε ρωμαιοκαθολική επισκοπή και πόσους πιστούς έχει.

Θα σας παρακαλέσω να αποφύγετε στο μέλλον να παραθέσετε τέτοια στοιχεία και ιδίως με links που παραπέμπουν σε ρωμαιοκαθολικές διαδικτυακές διευθύνσεις.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Ιαν 15, 2018 1:02 pm

Ήταν λάθος από παρορμητισμο δικό μου που το αναφερα και το ξεκινησα. Δεν θα ξαναγίνει.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Ιαν 15, 2018 3:09 pm

Προς Θεού Μάνο! Εγώ παρέπεμψα σε ιστοσελίδα των αιρετικών Ρωμαιοκαθολικών! Εγώ πρέπει να ζητήσω συγγνώμη!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Ιαν 15, 2018 4:14 pm

Μάλλον αδιάφορο και πέρα από τους σκοπούς αυτού του φόρουμ είναι, το που βρίσκεται κάθε ρωμαιοκαθολική επισκοπή και πόσους πιστούς έχει.

Σε ευχαριστώ για την στήριξη Αναστάσιε, αλλά κι εγώ έκανα αυτό που αναφέρεται πιο πάνω από τον κ.Νίκο, όπως επίσης και ξεκίνησα με την αναφορά για την Καθολική Εκκλησία στην Ελλάδα. Από κει και πέρα εφόσον καταλαβαίνουμε το λάθος μας, δεν χρειάζεται να το επεκτείνουμε περισσότερο.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Ιαν 15, 2018 6:10 pm

Εντάξει Μάνο! Δίκιο έχεις!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Re: Ρωμαιοκαθολικισμός

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Τρί Φεβ 06, 2018 9:01 am

Μια μαύρη σελίδα στις σχέσεις Καθολικών-Ορθόδοξων.Η σφαγή των Ορθόδοξων Σερβοβόσνιων και ο προσυλητισμός τους δια της βίας στην Καθολική εκκλησία από τον ''άγιο΄΄(κατά την Καθολική εκκλησία) Καρδινάλιο Κροάτη Στεπινάτσ:



Μια πληγή στις σχέσεις μεταξύ Σερβοβόσνιων και Κροατών στην σημερινή Βοσνία όπου ζούνε μαζί με τους Βόσνιους μουσουλμάνους αλλά και όχι μόνο στην Βοσνία όπως όλα δείχνουν.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 11 και 0 επισκέπτες