ΜΟΝΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑΣ - ΑΝΩ ΠΕΔΙΝΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

Ειδήσεις, Περιγραφές, Φωτογραφίες, Εμπειρίες προσκυνητών, Επισκέψεις, Βίοι Αγίων Γερόντων

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: ΜΟΝΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑΣ - ΑΝΩ ΠΕΔΙΝΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Παρ Αύγ 17, 2012 1:22 am

Να πω (για να το βγάλω απο μέσα μου κυρίως) ένα μεγάλο Ευχαριστώ στον π. Ανδρέα που έκανε την Θεία Λειτουργία σήμερα στο Μοναστήρι. Νομίζω όλοι όσοι πήγαμε νιώσαμε την ανάγκη να του το πούμε. Δεν είναι τόσο σπουδαγμένος (να το πω έτσι και κατα τα λόγια του αν και κάνει λάθος) αλλά είναι τόσο πνευματικός άνθρωπος που ξεπερνά κατα πολύ τους "σπουδαγμένους"! Χάρηκα πάρα πολύ που τον γνώρισα.


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Φοιτητής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:35 pm
Τοποθεσία: Γιάννης

Re: ΜΟΝΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑΣ - ΑΝΩ ΠΕΔΙΝΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Φοιτητής » Παρ Αύγ 17, 2012 1:28 am

Μαρίνα να είσαι καλά που μοιράζεσαι την όμορφη σου επίσκεψη και τον ενθουσιασμό σου!



Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: ΜΟΝΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑΣ - ΑΝΩ ΠΕΔΙΝΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Παρ Αύγ 17, 2012 1:30 am

Φοιτητής έγραψε:Μαρίνα να είσαι καλά που μοιράζεσαι την όμορφη σου επίσκεψη και τον ενθουσιασμό σου!


Καλέ μου Γιαννάκη,
σε ευχαριστώ, μακάρι να μπορούσα να μοιραστώ πολλά περισσότερα αλλά δυστυχώς δεν γίνεται, άψυχα τα πράγματα και οι εικόνες, φτωχά τα λόγια και οι λέξεις να περιγράψω και να περιγράψουμε τα του Θεού μας έργα. Θα προσπαθώ να λέω και να αναρτώ ότι μπορώ. Δεν εχω να κρύψω κάτι απο κανέναν, απο την στιγμή που δεν μπορώ να τα κρύψω από Εκείνον. Περί ενθουσιασμού τι να πω? Μακάρι να μην πάψω να τον έχω. Μην δώσει ο Θεός να τον χάσω. Προσπαθώ να μιλώ όμως και να βρίσκομαι με ανθρώπους που με εμπνέουν και αυτό είναι σπουδαίο πράγμα για μένα. Η Ηγουμένη (που ειλικρινά να πω δεν έχω ματαγνωρίσει ποτέ στη ζωή μου Ηγουμένη ή μοναχή, πέρα απο τον Ιερέα ή τον εξομολόγο μου δεν ήξερα κάποιον άλλον) είναι ένας αξιοθαύμαστος άνθρωπος. Πολύ διαβασμένη. Αλλά το παν είναι να εμπνέει ο άλλος τους ανθρώπους, ειδικά όταν μιλάμε για ανθρώπους της Εκκλησίας.


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 39 και 0 επισκέπτες