Βαρύ τίμημα πληρώνει η Εκκλησία στην δοκιμασία του covid-19

Ειδήσεις, Συνεντεύξεις, Βιογραφίες, Σχόλια

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Βαρύ τίμημα πληρώνει η Εκκλησία στην δοκιμασία του covid-19

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Απρ 28, 2021 10:25 am

Χθες θάψαμε τον γείτονα μου από covid-19. Όλοι στην ευρύτερη οικογένεια του νοσούν και ο αδελφός του είναι στην εντατική διασωληνωμένος.

Επίσης χτες έμαθα ότι ο ξάδερφος μου, που είναι ιερέας, προσβλήθηκε από covid-19 και ο ίδιος και η παπαδιά και τα 10 από τα 11 παιδιά του (το άλλο είναι παντρεμένο και ζει σε άλλο σπίτι). Έχουν όλοι συμπτώματα, ακόμα και το μωρό. Άφησε 2 Ενορίες χωρίς παπά μέσα στη Μεγάλη Εβδομάδα.

Το κοινό που έχουν αυτές οι δύο ιστορίες είναι, ότι και οι 2 ήταν αμφισβητίες της επικινδυνότητας της νόσου και του εμβολιασμού. Ο γείτονας θα μπορούσε να είχε εμβολιαστεί και δεν το έκανε. Τώρα είναι αργά να το μετανιώσει. Ο ξάδερφός μου ο παπάς είναι νέος και με τη βοήθεια του Θεού όλα θα πάνε καλά, όμως ακόμη και τώρα εκφράζει αμφιβολίες για το εμβόλιο. Του είπα, ότι η Εκκλησία επισήμως είπε, ότι ο εμβολιασμός δεν είναι πνευματικό αλλά ιατρικό θέμα, αλλά δεν πείθεται. Βλέπεις υπάρχουν κάποιοι κληρικοί και κάποιοι "γιατροί" που ταΐζουν τον κόσμο με αμφιβολίες.

Η δοκιμασία του κορωνοϊού, ανέδειξε την καχυποψία που επικρατεί στην κοινωνία μας, αλλά και μέσα στην Εκκλησία, εξ αιτίας ανάξιων πολιτικών που μας γέμισαν με ψέματα και κάποιων αμφιλεγόμενων χειρισμών από την Εκκλησία. Επίσης ανέδειξε το γεγονός, ότι πολύ από μας έχουμε μεγάλη δυσκολία να κάνουμε υπακοή και προτιμάμε να κινούμαστε με βάση το δικό μας θέλημα.

Ο Θεός να μας ελεήσει και μαζί με την Ανάσταση τη δική Του να φέρει και την ανάσταση της ανθρωπότητας από τη δοκιμασία.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Σακης
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: Πέμ Απρ 08, 2021 3:29 pm

Re: Βαρύ τίμημα πληρώνει η Εκκλησία στην δοκιμασία του covid-19

Δημοσίευσηαπό Σακης » Δευτ Μάιος 03, 2021 1:31 am

Δυστυχώς οι αρνητές των εμβολίων (σε κάποιες περιπτώσεις ακόμα και της ύπαρξης του ιού ακόμα) βρίσκονται σε κάθε χώρο.Στην δική μου οικογένεια έχω ευτυχώς μόνο έναν αρνητή των εμβολίων:τον πρώτο μου ξάδερφο μου που είναι φωτογράφος και γυρίζει λόγω δουλειάς τον κόσμο (βασικά τον γύριζε πριν τον κορωνοιο και τώρα ετοιμάζεται να ξαναρχίσει). Συνήθως αυτοί που αρνούνται τα εμβόλια είναι άτομα που είτε είναι εκ φύσεως καχύποπτα είτε έχουν μπερδευτεί από γιατρούς,"ειδικούς", ενίοτε ακόμα και ιερείς.Οσο γίνεται ας προσπαθήσουμε να αποκόψουμε τον φίλο ή συγγενή μας από την επιρροή αυτών που του γεμίζουν φόβο και αμφιβολίες το μυαλό του και τον μπερδεύουν.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Εκοιμήθη ο Αρχιμανδρίτης Ανανίας Κουστένης από covid-19

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Μάιος 16, 2021 10:35 pm

Εκοιμήθη ο Αρχιμανδρίτης Ανανίας Κουστένης από covid-19
16/05/2021

Εικόνα

Ακόμη μία σημαντική απώλεια της Εκκλησίας από την πανδημία. Εκοιμήθη ο Αρχιμανδρίτης Ανανίας Κουστένης που νοσηλευόταν από κορωνοϊό, που επιδείνωσε την ήδη κλονισμένη κατάσταση της υγείας του. Πολυγραφότατος και με τεράστιο πνευματικό έργο, ιδίως στην δύσκολη περιοχή των Εξαρχείων. Καλό Παράδεισο να έχει.

Πηγή: ΒΗΜΑ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Βαρύ τίμημα πληρώνει η Εκκλησία στην δοκιμασία του covid-19

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Μάιος 17, 2021 9:34 am

Τεράστια απώλεια! Καλό Παράδεισο να λάβει!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Έχασε τη μάχη με την πανδημία ο Μητροπολίτης Αιτωλίας Κοσμάς. Κρίμα!

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Ιαν 03, 2022 9:24 am

Έχασε τη μάχη με την πανδημία ο Μητροπολίτης Αιτωλίας Κοσμάς. Κρίμα! (Χωρίς άλλα σχόλια)

Πηγή: ΡΟΜΦΑΙΑ


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες