Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Διαβάστε ποιοι είμαστε, τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ Ορθοδοξία και το χαιρετισμό των μελών.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Σεπ 21, 2020 10:22 am

Μερικές φορές αναρωτιέμαι, τι νόημα έχει να κρατάμε σε λειτουργία ένα φόρουμ, που δεν μπορούμε να μπούμε να συζητήσουμε, λόγω αυξημένης κυκλοφορίας. Παρά την παρατεταμένη αποχή των μελών, η κυκλοφορία έχει ήδη ξεπεράσει το 90% του ορίου και πάλι θα έχουμε διακοπή της λειτουργίας πριν το τέλος του μήνα.

Αδέλφια μου, προσωπικά, θα ήθελα να μπορώ να υποστηρίξω οικονομικά το φόρουμ, ώστε να λειτουργεί κανονικά. Δυστυχώς δεν μπορώ και βλέπω μπροστά μου ένα αδιέξοδο. Τι νόημα έχει ένα φόρουμ, που δεν γίνονται συζητήσεις; Ή θα πρέπει να βρούμε τρόπο να χρηματοδοτήσουμε τη λειτουργία του ή θα πρέπει να συζητήσουμε τη μεταφορά του σε δωρεάν πάροχο ή τη παύση της λειτουργίας του.

Δεν τα λέω αυτά για να σας στενοχωρήσω, αλλά γιατί θέλω τις απόψεις σας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Σεπ 21, 2020 1:56 pm

Προτείνω τη μεταφορά μας σε δωρεάν πάροχο, αν δεν είναι δυνατή η εύρεση μιας πιο οικονομικής λύσης.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Σεπ 21, 2020 4:06 pm

Υπάρχει δωρεάν πάροχος;
Με τι αντάλλαγμα;


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Σεπ 21, 2020 6:16 pm

Δεν υπάρχει δωρεάν πάροχος. Το αντάλλαγμα θα είναι ανεξέλεκτες διαφημίσεις. Δεν υπάρχει πλέον η έννοια του «δωρεάν» στο διαδίκτυο.
Δυστυχώς, η μόνη λύση είναι η εύρεση διαφήμισης. Μακάρι κάποιος ορθόδοξος εκδοτικός οίκος να μπορούσε να μας συντηρήσει, αλλά και αυτό το βρίσκω δύσκολο.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

NikolaosArvanitidis

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Δευτ Σεπ 21, 2020 8:19 pm

Τι είδους διαφημίσεις είναι το θέμα.Τι περιεχομένου.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Νοέμ 05, 2020 11:08 am

Σας το λέω από τώρα μήπως και βρεθούν εθελοντές για τη συνέχιση του φόρουμ. Τον Ιανουάριο (20/1) που λήγει η συνδρομή στον πάροχο για τη φιλοξενία του φόρουμ, σκέπτομαι να αποχωρήσω από την ομάδα Διαχείρισης. Το θέμα είναι, ότι το domain είναι στο όνομα μου και θα πρέπει να το μεταβιβάσω σε κάποιον από την μελλοντική ομάδα Διαχείρισης, που θα αναλάβει αυτή την ευθύνη.

Ελπίζω να βρεθούν εθελοντές, τόσο για τη Διαχείριση του φόρουμ όσο και για την ανάληψη της ιδιοκτησίας του. Εάν αυτό παρ' ελπίδα δε συμβεί υπάρχουν 2 λύσεις, η μεταφορά του σε δωρεάν πάροχο ή η διακοπή της λειτουργίας του.

Εσείς θα αποφασίσετε τι θέλετε που είστε το μέλλον του φόρουμ.

Εγώ θα παραμείνω απλό μέλος, αν με θέλετε, για όσο μου επιτρέψει ο Θεός να ζήσω και να έχω σώας τας φρένας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Νοέμ 05, 2020 4:15 pm

Κατανοητό Νίκο μου...δύσκολες πολύ οι εποχές...θα το συζητήσουμε...ελπίζω να υπάρξει ενδιαφέρον γενικά...


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Ιαν 18, 2021 9:26 am

Η ημερομηνία για τη συζήτηση της διαδοχής μου στην Διαχείριση στου φόρουμ σχεδόν έφτασε (20/1), αλλά δεν βλέπω να ενδιαφέρεται κανείς. Αυτό είναι όντως λυπηρό, γιατί φοβάμαι ότι αυτός ο χώρος, που έχει ήδη 15 χρόνια ζωής, θα χαθεί, όταν δεν θα μπορώ πια να τον στηρίξω. Όσο ο Θεός μου δίνει τη δύναμη, θα είμαι εδώ. Να ξέρετε όμως, ότι η πρόσκληση για διάδοχο είναι ανοιχτή. Όποτε κάποιον (ή κάποια) από σας τον φωτίσει ο Θεός να αναλάβει αυτό το διακόνημα, είμαι έτοιμος να του παραχωρήσω την ιδιοκτησία του φόρουμ. Δε θα είναι μόνος του. Στην ομάδα υπάρχουν δύο ικανά στελέχη, ο Τάσος και ο Αναστάσιος, αλλά κυρίως ο Χριστός βοηθά πάντοτε όποιους εργάζονται στο Όνομά Του (Ματθ. ιη' 19-20)


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για τη βελτίωση του forum

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Ιαν 19, 2021 10:51 am

Νίκο μου, να μιλήσουμε τηλεφωνικά!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες