Ας γνωριστούμε καλύτερα

Αρχονταρίκι - Members Area

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Τρί Φεβ 04, 2014 9:59 pm

Βάζω αυτό το θέμα για τα μέλη του φόρουμ μας, με το σκεπτικό να γνωριστούμε καλύτερα. Εδώ θα μπορεί όποιος θέλει να συστηθεί και να μιλήσει για τον εαυτό του. Επίσης θα μπορούμε αν θέλετε πέρα από την Καλημέρα, να μοιραζόμαστε εμπειρίες και συμβάντα και να ανταλλάσσουμε απόψεις. Εύχομαι να βρει απήχηση σε όλες και όλους, παλιούς και νέους χρήστες, όπως είμαι κι εγώ, που η παρουσία μου μετράει μόλις δύο μήνες και κάτι μέρες.

Θα ξεκινήσω λοιπόν από μένα, γράφοντας λίγα λόγια. Είμαι η Φωτεινή, 45 χρονών. Είμαι ελεύθερη και ζω και εργάζομαι στην Θεσσαλονίκη. Είμαι εκπαιδευτικός στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση και συγκεκριμένα καθηγήτρια γερμανικών. Έχω γεννηθεί και μεγαλώσει στην Γερμανία και είχα την τύχη να μεγαλώσω με δύο μητρικές γλώσσες και να γνωρίσω το εκπαιδευτικό σύστημα της Γερμανίας παράλληλα με της Ελλάδας. Αν και έζησα 19 χρόνια στην Γερμανία, όπου τελείωσα το ελληνικό Λύκειο, δεν θα' θελα να γυρίσω πίσω, διότι από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, νιώθω Ελληνίδα και πονάω την Ελλάδα....
Αν και δεν είμαι Θεσσαλονικιά, αγαπώ την Θεσσαλονίκη... έζησα 4 χρόνια εδώ ως φοιτήτρια και μετά από χρόνια τα έφερε ο Θεός έτσι, ώστε και πάλι να βρεθώ εδώ μόνιμα πια.
Λόγω της ιδιότητάς μου, έχω βρεθεί σε διάφορα μέρη (διορισμός, αποσπάσεις κτλ.), όμως δόξα τω Θεώ μου ήρθαν φέτος όλα βολικά στη δουλειά και εργάζομαι στην πόλη μου μετά από αρκετά χρόνια ταλαιπωρίας.
Τώρα ξέρετε περίπου ποια είναι η Φωτεινή, το νέο μέλος από την Θεσσαλονίκη και εύχομαι στο μέλλον να γίνουμε πολύ περισσότεροι...πρώτα ο Θεός!!!


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Toula » Τετ Φεβ 05, 2014 8:24 am

Εγώ είμαι η Τούλα, κλείνω τα 51 μου χρόνια στις 22 Απριλίου, είμαι παντρεμένη 27 χρόνια με μία κόρη 23 χρονών. Εργάζομαι σαν Γραμματέας του Αναπληρωτή Γενικού Διευθυντή στον Οργανισμό Βιομηχανικής Ιδιοκτησίας, που κατοχυρώνει πατέντες και χορηγεί διπλώματα ευρεσιτεχνίας. Μένω στην Αθήνα, στην περιοχή των Αμπελοκήπων. Είμαστε πολύτεκνη οικογένεια (4 αδέλφια) και εγώ είμαι η μεγαλύτερη. Είχα την μεγάλη ευλογία να γεννηθώ και να μεγαλώσω σε ιερατική οικογένεια. Ο μακαριστός πατέρας μου ήταν εφημέριος 45 χρόνια στην Αγία Τριάδα Αμποελοκήπων ! Επίσης είχα προπάππου ιερέα και άλλους 2 θείους ιερείς και 1 επίσκοπο... ήταν όλοι τους άξιοι και τώρα ζουν στην θριαμβεύουσα εκκλησία στην αγκαλιά του Κυρίου μας ! Ας έχουμε την ευχή τους !!



Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Τετ Φεβ 05, 2014 8:48 am

Tούλα μου, να χαίρεσαι την οικογένειά σου. Μεγάλη ευλογία να μεγαλώσεις σε ιερατική οικογένεια!!!
Να είσαι καλά!


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Toula » Τετ Φεβ 05, 2014 8:51 am

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ !! :)



Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Τετ Φεβ 05, 2014 10:35 am

Ονομάζομαι Φώτης, είμαι 45 χρονών και μένω στον Άγιο Ιωάννη Ρέντη. Δουλεύω ως υπάλληλος σε μία μεγάλη αλυσίδα σούπερ μάρκετ, τον Σκλαβενίτη.
Είμαι παντρεμένος με έναν άγγελο που την λένε Ιωάννα, και έχω μία κόρη 15 χρονών που παρότι τις μικροαντιρήσεις των γιαγιάδων, την ονόμασα Χριστίνα, στο όνομα του Ιησού μας.
Η ιστορία μου με τα θρησκευτικά ξεκινά λίγο αργά θα έλεγα, στα 19 χρόνια. Πιο πριν πήγαινα στην εκκλησία, κοινωνούσα, πίστευα, αλλά δεν ένιωθα αυτό το κάτι το θεϊκό που θα σας πω.
Πήγα φαντάρος στην Σάμο όπου και ήμουν ο μάγειρας της μονάδας. Από εκεί ήταν και η μητέρα μου οπότε είχα και συγγενείς για να μην νιώθω και μόνος.
Είχα μία ανιψιά που τότε ήταν 12 χρονών, και της μπήκε ένας κόκκος άμμου στο μάτι, με αποτέλεσμα να έχει πρηστεί το μάτι και να θέλει επειγόντως χειρουργείο. Επειδή ο γιατρός που θα την χειρουργούσε θα έρχονταν από την Αθήνα, νοσηλεύτηκε ένα βράδυ στο νοσοκομείο όπου την άλλη μέρα θα γινόταν η επέμβαση.
Παρακάλεσα τον διοικητή μου και πήρα άδεια 24ωρη όπου και πήγα στο νοσοκομείο. Το βράδυ που την πρόσεχα όπου κοιμόνταν, παρακάλεσα για ΠΡΩΤΗ φορά μου τον Κύριο να την κάνει καλά. Μόλις τελείωσα την προσευχή μου, σηκώνεται η ανιψιά μου, μου πιάνει το χέρι μπορώ να πω με δύναμη όχι για την ηλικία της, και μου λέει με μία φωνή λαμά σαβαχθανί.
Την άλλη μέρα που την ρώτησα δεν θυμόταν τίποτα, και ως θαύματος ο κόκκος άμμου είχε εξαφανιστεί.
Συγνώμη που μακρηγορώ αλλά θα καταλάβετε γιατί αγαπώ τόσο πολύ τον Ιησού.
Μετά από δύο μέρες ένα βράδυ στην μονάδα μου, δεν είχα ύπνο και έπινα το καφεδάκι μου σε έναν κήπο με ελιές που είχαμε. Με την σκέψη του νου μου, ευχαρίστησα τον Κύριο για το καλό που μου έκανε, αλλά και του ζητούσα ένα σημάδι της ύπαρξής Του.
Μετά από λίγο έρχεται ένας νεαρός φαντάρος ψηλός και πανέμορφος, και μου λέει καλησπέρα με λένε Γεώργιο μπορώ να κάτσω;
Αφού γνωριστήκαμε του λέω δεν σε έχω ξαναδεί διότι ως μάγειρας τους ήξερα όλους.
Μου απαντά ότι ήταν από τον 3ο λόχο οι 5 φαντάροι που ήρθαν πριν 3 μέρες και ήταν άρρωστος. Όντως έβγαζα μία μερίδα για κάποιον φαντάρο στον 3ο λόχο άρρωστο εκείνες τις μέρες.
Μου έκανε δώρο μία ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ, διότι είδε μου είπε στον ύπνο του έναν άγγελο που του το ζήτησε.
Φεύγοντας του λέω Γιώργο σε ευχαριστώ για το δώρο σου, και η απάντησή του ήταν: λαμά σαβαχθανί.
Την άλλη μέρα σκέφτηκα να πάω να τον βρω στον λόχο του, αλλά όσο και αν σας φαίνεται περίεργο ο Γιώργος δεν υπήρχε πουθενά, και άλλος ήταν ο άρρωστος.
Από τότε άρχισα να διαβάζω και να τον ευχαριστώ για όλα στην ζωή μου, και για τα καλά και τα κακά.

ΛΑΜΑ ΣΑΒΑΧΘΑΝΙ = Μην με εγκαταλείπεις.


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
Toula
Δημοσιεύσεις: 1962
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:32 pm
Τοποθεσία: Παναγιώτα, Αμπελόκηποι

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Toula » Τετ Φεβ 05, 2014 12:04 pm

πωπωπω Φώτη !!! Τι μας είπες τώρα !!!! :) :)



Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Τετ Φεβ 05, 2014 3:16 pm

Φώτη συγκινήθηκα με την ιστορία σου. Και εγώ ομολογώ, ότι ζητάω κάποιες φορές σημάδια, αν και δεν θα έπρεπε, ειδικά όταν με πιάνουν αμφιβολίες του τύπου " ο Θεός δεν μ' ακούει...". Πολλές φορές ολιγοπιστώ.
Φώτη μου, να χαίρεσαι την οικογένειά σου και τί ωραίο αυτό που είπες για τον άγγελό σου την Ιωάννα!!!Πολύ σημαντικό να βρεις τον άνθρωπό σου, το άλλο σου μισό. Ευλογία είναι και μακάρι ο Θεός να αξιώσει όλες και όλους που δεν έχουμε παντρευτεί, να αξιωθούμε να πούμε αυτό που είπες εσύ. Να είστε πάντα καλά και ο Θεός μαζί σας! Να χαίρεστε την Χριστίνα σας!


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Φεβ 06, 2014 1:28 pm

Πολύ όμορφη η πρωτοβουλία σου Φωτεινή και πολύ σημαντική η ιστορία που μας κατέθεσες Φώτη.
Ας κάνω ένα διάλειμμα από τη δουλειά για να γράψω κι εγώ μερικά πράγματα για μένα.
Ονομάζομαι Αναστάσιος και είμαι κι εγώ 45 ετών. Παντρεμένος και πατέρας δύο παιδιών (αγόρι, κορίτσι) 10 και 7,5 ετών αντίστοιχα.
Είμαι μηχανικός Αυτοματισμού και μηχανικός Πληροφορικής και Τεχνολογίας Διαδικτύου με μεταπτυχιακό δίπλωμα. Επί σειρά ετών ωρομίσθιος συνεργάτης σε τριτοβάθμιο ίδρυμα και ταυτόχρονα ελεύθερος επαγγελματίας με αντικείμενο τις γραφικές τέχνες. Τον τελευταίο χρόνο εργάζομαι σε μία ιδιωτική εταιρία πληροφορικής, διότι οι γραφικές τέχνες έχουν λάβει την κατιούσα λόγω της κρίσης.
Κατοικώ στην Αττική (Πεύκη) και έχω μεγαλώσει στην Ηλιούπολη. Οι παππούδες μου καθώς και η μία μου γιαγιά ήταν από τη Μικρά Ασία, έτσι δεν έχω χωριό και η Αθήνα είναι η μόνη πατρίδα που έχω γνωρίσει. Οι γονείς μου είναι στην Άνω Εκκλησία εδώ και αρκετά χρόνια. Από τις γιαγιάδες μου (η μία ζει ακόμα και είναι 96 ετών με πλήρη διαύγεια), αλλά κυρίως από τη μητέρα μου γνώρισα την Εκκλησία από πολύ μικρός. Κατηχητόπουλο επί σειρά ετών, έχω τον ίδιο πνευματικό από την εφηβεία μου (ο Κύριος να τον έχει καλά και να του δίνει δύναμη). Δεν ισχυρίζομαι φυσικά πως αυτό με καθιστά αυτόματα «καλό χριστιανό», ποιος μπορεί άλλωστε να ισχυριστεί κάτι τέτοιο;
Με τον Νίκο γνωρίστηκα μέσω του διαδικτύου πριν 5 περίπου έτη και έχω αναλάβει διαχειριστής του φόρουμ μας λόγω ειδικότητας. Είμαι αυτός που σας «φωνάζει» (με αγάπη πάντα) όταν κάτι δεν κάνετε καλά σε αυτό (από τεχνικής άποψης). Καλύτερα να μη μου δίνετε πολλή σημασία και να κάνετε αυτό που σας λέει η καρδιά σας :)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Πέμ Φεβ 06, 2014 2:42 pm

Τάσο μου, να χαίρεσαι την οικογένειά σου!
Κι εγώ είμαι Μικρασιάτισσα και από τις δύο πλευρές και γι' αυτό έχω μία ιδιαίτερη ευαισθησία σε ό,τι αφορά τους πρόσφυγες. Η καταγωγή μου είναι από το Ν.Δράμας και το Ν.Πέλλας, όπου κατοικούν οι γονείς μου. Από το 2001 ζω στην αγαπημένη μου Θεσσαλονίκη. Πιο πριν έζησα και εργάστηκα για 9 χρόνια στην Καβάλα.


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Πέμ Φεβ 06, 2014 2:54 pm

Anastasios68 έγραψε:Είμαι αυτός που σας «φωνάζει» (με αγάπη πάντα) όταν κάτι δεν κάνετε καλά
Το' χουμε αυτό εμείς οι εκπαιδευτικοί... τόσο, που φωνάζω και στο σπίτι... η δύναμη της συνήθειας βλέπεις!!! :mrgreen:


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 21 και 0 επισκέπτες

cron