Συνάντηση στη Βόρεια Ελλάδα (Άνοιξη 2015)

Συναντήσεις μελών του forum που προγραμματίζονται. Εντυπώσεις και φωτογραφίες από συναντήσεις μελών που έγιναν.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
minos
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:39 pm
Τοποθεσία: Στάθης Θεσσαλονικιος

Re: Συνάντηση στη Βόρεια Ελλάδα (Άνοιξη 2015)

Δημοσίευσηαπό minos » Κυρ Απρ 26, 2015 10:30 am

Νίκος έγραψε:Συμφωνώ κι εγώ με τις 26 Απριλίου (άλλωστε το πρότεινα πρώτος). Επομένως μένει να ορίσουμε το πρόγραμμα και τον τόπο συνάντησης. Αυτοκίνητα υπάρχουν, επομένως μη θεωρήσετε ότι αυτό αποτελεί πρόβλημα.

Εγώ προτείνω προσκύνημα στην Ι. Μονή Παντοκράτορος Μελισσοχωρίου (Λαγκαδά) και την Ι. Μονή Αγίας Τριάδος Πέντε Βρυσών (Λαγκαδά). Μετά γεύμα σε ένα καλό ταβερνάκι της περιοχής. Το απόγευμα προσκύνημα στην Ιερά Μονή Παναγίας Θεοσκεπάστου Σοχού Λαγκαδά (μετόχι της Ι.Μ. Δοχειαρίου) και λήξη της συνάντησης.

Το ξεκίνημα της συνάντησης για τους Θεσσαλονικείς κι εμάς που είμαστε από πιο νότια μπορεί να γίνει κάπου στη Δυτική Θεσσαλονίκη για να μοιραστούμε στα αυτοκίνητα.


Xριστός Ανέστη, εχω καιρό να μπω στο φορουμ λογο το οτι ειχα ξεχάσει τους κωδικους που μας ειχαν δωσει τα παιδια οταν έκαναν εργασιες στην σελίδα, τέλος παντων μίλησα στο αδελφο φορουμ με τον Νικο και του ειπα οτι εγω δυστυχώς λογο εργασιας και τις Κυριακες μεχρι το μεσημερι 2-3 δεν μπορω να ακολουθησω, αυτο που εχω να σας πω οσον αφορα ολες αυτες τις Ιερες μονες που επιλέξατε ειναι οτι πρεπει να ξεκινήσετε απο νωρις και σιγουρα καποιος να εχει ξανακάνει το δρομολόγιο γιατι απλα ρωτώντας θα χασετε αρκετο χρονο, εγω παντα σ αυτες τις συναντήσεις επέλεγα την πολη σαν βαση και καποιους γνωστους προορισμούς στα πολυ κοντινα σχετικα προάστια, διαφορετικα θα ειστε ολη μερα στα αυτοκινητα.
Να μην σας χαλάσω το πρόγραμμα απλα λεω την γνωμη μου, ευχομαι αν ειναι ευλογημένο και θέλει ο Θεός να μπορεσω να ερθω.


"ου κατώκει εν μέσω της οικίας μου ποιών υπερηφανίαν"

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Συνάντηση στη Βόρεια Ελλάδα (Άνοιξη 2015)

Δημοσίευσηαπό nickzark » Κυρ Απρ 26, 2015 6:31 pm

Αν βρισκομαστε αδερφε Mino μετα τις 3 κοντα σου σχετικα θα μπορεσεις να ερθεις και εσυ?.Αν ειναι ετσι εγω λεω καπως να το βολεψουμε το θεμα.Σκοπος ειναι να ερθουν και ατομα πιστευω


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
minos
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2012 3:39 pm
Τοποθεσία: Στάθης Θεσσαλονικιος

Re: Συνάντηση στη Βόρεια Ελλάδα (Άνοιξη 2015)

Δημοσίευσηαπό minos » Δευτ Απρ 27, 2015 8:05 am

nickzark έγραψε:Αν βρισκομαστε αδερφε Mino μετα τις 3 κοντα σου σχετικα θα μπορεσεις να ερθεις και εσυ?.Αν ειναι ετσι εγω λεω καπως να το βολεψουμε το θεμα.Σκοπος ειναι να ερθουν και ατομα πιστευω


Nικολα μην αλλαζετε το προγραμμα σας για μένα, πρωτα ο θεός αν ειναι ευλογημένο θα προσπαθησω να ερθω.


"ου κατώκει εν μέσω της οικίας μου ποιών υπερηφανίαν"

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Συνάντηση στη Βόρεια Ελλάδα (Άνοιξη 2015)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Απρ 27, 2015 8:33 am

Τα Μοναστήρια όλα είναι γύρω από το Λαγκαδά σε ακτίνα 20-25 χιλιομέτρων. Έχω βρει στο google τα αντίστοιχα χωριά κι εκεί θα ρωτήσουμε για να τα βρούμε. Αν δε μας παίρνει ο χρόνος μπορούμε να παραλείψουμε το ένα απ' τα τρία.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Συνάντηση στη Βόρεια Ελλάδα (Άνοιξη 2015)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Απρ 27, 2015 10:08 am

Συγκεκριμένα αυτοί είναι οι χάρτες των διαδρομών και η τοποθεσία των 2 σημαντικότερων Μοναστηριών:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Δεν μπόρεσα να εντοπίσω στο google maps την Ι. Μ. Αγίας Τριάδος Πέντε Βρυσών, είναι όμως στη διαδρομή από το πρώτο στο τελευταίο Μοναστήρι. Αν δεν την εντοπίσουμε ή δε μας παίρνει ο χρόνος θα την παραλείψουμε.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Συνάντηση στη Βόρεια Ελλάδα (Άνοιξη 2015)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Απρ 27, 2015 10:10 am

Κάποιος που γνωρίζει την περιοχή, ας μας προτείνει που να γευματίσουμε.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Συνάντηση στη Βόρεια Ελλάδα (Άνοιξη 2015)

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Απρ 27, 2015 10:53 am

Στο Σοχό που έχει και φημισμένα κρέατα !



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Συνάντηση στη Βόρεια Ελλάδα (Άνοιξη 2015)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Απρ 27, 2015 11:07 am

Ωραία. Είναι και κοντά στο τελευταίο Μοναστήρι.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Συνάντηση στη Βόρεια Ελλάδα (Άνοιξη 2015)

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Απρ 27, 2015 12:12 pm

Νίκος έγραψε:.......................
Δεν μπόρεσα να εντοπίσω στο google maps την Ι. Μ. Αγίας Τριάδος Πέντε Βρυσών, είναι όμως στη διαδρομή από το πρώτο στο τελευταίο Μοναστήρι. Αν δεν την εντοπίσουμε ή δε μας παίρνει ο χρόνος θα την παραλείψουμε.

Νίκο είναι 300 μέτρα έξω από το χωριό Πέντε Βρύσες το οποίο βρίσκεται βορειοανατολικά του Λαγκαδά.



Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Συνάντηση στη Βόρεια Ελλάδα (Άνοιξη 2015)

Δημοσίευσηαπό nickzark » Δευτ Απρ 27, 2015 8:40 pm

Εγω παντως δεν ξερω καθολου την περιοχη...θα πρεπει να εχουμε καποιον εμπειρο που να τα ξερει τα μερη.Αλλιως μας βλεπω να κανουμε ασκοπες βολτες..Ο Πετρος τον κοβω να εχει μια ιδεα απο εκει..Ελπιζω να ερθει και αυτος...Σημειο συναντησης παντως λεω να κανουμε σε σημειο της πολης.και απο εκει κομβοι να παμε ολοι μαζι


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες