Είναι το Ισλάμ χριστιανική αίρεση;

Η σχέση της Ορθοδοξίας με τις άλλες θρησκείες.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Είναι το Ισλάμ χριστιανική αίρεση;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Σεπ 11, 2017 2:36 pm

Τα κοινά του ισλάμ με την Ορθοδοξία δεν είναι τυχαία. Ο διάβολος κάθε φορά πλασάρει μια εκδοχή της αλήθειας, που ταιριάζει με το τοπικό περιβάλλον και τα πάθη των ανθρώπων που απευθύνεται. Το παραμύθι του Μωάμεθ, καθ' υποβολήν του εχθρού του ανθρώπου, ήταν ένας συνδυασμός του Χριστιανισμού, που αναπτυσσόταν εκείνη την εποχή ραγδαία στη Μέση Ανατολή, της εβραϊκής θρησκείας, που ήταν ήδη μερικά αποδεκτή από τους Άραβες (λόγω της κοινής καταγωγής με τους Εβραίους), και της ικανοποίησης των κατώτερων πρωτόγονων ενστίκτων κυρίως των ανδρών, που ήταν το ακροατήριό του. Έτσι προκύπτουν οι όποιες ομοιότητες του ισλάμ με την Ορθοδοξία.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Adel
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Σεπ 20, 2017 3:46 pm

Απορίες για Ορθοδοξία

Δημοσίευσηαπό Adel » Τετ Σεπ 20, 2017 4:14 pm

Με λένε Μεχμέτ.Είμαι 20 ετων Ελληνας μουσουλμάνος των Δωδεκανήσων (κατάγομαι από Ρόδο).Για όσους δε ξέρετε στα Δωδεκάνησα(Ρόδος και Κως) ζούμε Ελληνες μουσουλμάνοι που κατά 95% έχουμε Ελληνική εθνική συνήδειση. Αυτά γιε εμένα.Είμαι εδώ γιατί θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα για τον χριστιανισμό,την Ορθοδοξία σε σχέση (α)με τα άλλα χριστιανικα δόγματα και(β)σε σχέση με το Ισλάμ. Δηλαδή ομοιότητες διάφορες κτλ.Αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει.



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Απορίες για Ορθοδοξία

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Τετ Σεπ 20, 2017 6:45 pm

Καλωσόρισες Μεχμέτ.Ελληνας μουσουλμάνος της Ρόδου ε;Πολύ ομορφο νησί.Δυστυχώς δε ξέρω πολλά για το Ισλάμ οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Ομως όλο και κάποιος θα ξέρει να σου πει ομοιότητες/διάφορες. Σε εκκλησία έχεις πάει;



Adel
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Σεπ 20, 2017 3:46 pm

Re: Απορίες για Ορθοδοξία

Δημοσίευσηαπό Adel » Τετ Σεπ 20, 2017 9:02 pm

Ναι έχουμε πάει σε γάμους χριστιανών φίλων.Εδώ να προσθέσω ότι το γλέντι που κάνουμε οι μουσουλμάνοι Ελληνες των δωδεκανήσων έπειτα από το γάμο είναι 100% όμοιο με των χριστιανών Ελλήνων.Κρίμα που δεν μπορείς να με βοηθήσεις.Ελπίζω να βρω όμως άτομα εδώ που να ξέρουν να μου πούνε ομοιότητες/διάφορες μεταξύ χριστιανισμού και ισλάμ. Και εννοώ τις διάφορες Ισλαμικής-χριστιανικης θεολογίας.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Απορίες για Ορθοδοξία

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Σεπ 20, 2017 10:11 pm

Adel έγραψε:Με λένε Μεχμέτ.Είμαι 20 ετων Ελληνας μουσουλμάνος των Δωδεκανήσων (κατάγομαι από Ρόδο).Για όσους δε ξέρετε στα Δωδεκάνησα(Ρόδος και Κως) ζούμε Ελληνες μουσουλμάνοι που κατά 95% έχουμε Ελληνική εθνική συνήδειση. Αυτά γιε εμένα.Είμαι εδώ γιατί θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα για τον χριστιανισμό,την Ορθοδοξία σε σχέση (α)με τα άλλα χριστιανικα δόγματα και(β)σε σχέση με το Ισλάμ. Δηλαδή ομοιότητες διάφορες κτλ.Αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει.


Οι απαντήσεις υπάρχουν πιο πάνω. Η ιδιότητα του Ορθόδοξου Χριστιανού είναι αναγκαία για τη συμμετοχή σ΄αυτό το φόρουμ. Όποιος δεν είναι Ορθόδοξος Χριστιανός μπορεί να διαβάσει τις συζητήσεις, αλλά όχι να συμμετέχει.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Απορίες για Ορθοδοξία

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Σεπ 21, 2017 11:12 am

Adel έγραψε:Ναι έχουμε πάει σε γάμους χριστιανών φίλων.Εδώ να προσθέσω ότι το γλέντι που κάνουμε οι μουσουλμάνοι Ελληνες των δωδεκανήσων έπειτα από το γάμο είναι 100% όμοιο με των χριστιανών Ελλήνων.Κρίμα που δεν μπορείς να με βοηθήσεις.Ελπίζω να βρω όμως άτομα εδώ που να ξέρουν να μου πούνε ομοιότητες/διάφορες μεταξύ χριστιανισμού και ισλάμ. Και εννοώ τις διάφορες Ισλαμικής-χριστιανικης θεολογίας.

Αφού έχεις χριστιανούς φίλους γιατί δεν απευθύνεσαι σε αυτούς;
Επίσης τόσα και τόσα βιβλία υπάρχουν, ιερείς, εκκλησίες που μπορείς να ενημερωθείς.
Γιατί προτιμάς το φόρουμ;



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Είναι το Ισλάμ χριστιανική αίρεση;

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Κυρ Οκτ 22, 2017 6:32 pm

Στο ίντερνετ διάβασα ότι οι μουσουλμάνοι λένε ότι ο Μωάμεθ προφητευεται στην ΚΔ από τον Ιησού(ο οποίος κατ αυτούς προαναγγέλλει την άφιξη ενός προφήτη που θα φτάσει μετά από αυτόν).Που το λέει αυτό;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Είναι το Ισλάμ χριστιανική αίρεση;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Οκτ 23, 2017 8:32 am

Πουθενά. Δεν έχεις ακούσει την έκφραση: "ουδείς μετά Χριστόν προφήτης";

Ο Χριστός μιλάει μόνο για τον Αντίχριστο: "43 εγώ ελήλυθα εν τώ ονόματι τού πατρός μου, και ου λαμβάνετέ με· εάν άλλος έλθη εν τώ ονόματι τώ ιδίω, εκείνον λήψεσθε." (Ιωαν. ε' 43) Ερμηνεύοντας τον λόγο αυτό του Χριστού και ο ιερός Χρυσόστομος λέγει, ότι ο Κύριος «τον Αντίχριστον ενταύθα αινίττεται».


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Είναι το Ισλάμ χριστιανική αίρεση;

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Δευτ Οκτ 23, 2017 9:13 am

Νίκο εγώ λέω μάλλον από ότι κατάλαβα για τον Ιησού που υποσχέθηκε να στείλει τον Παράκλητο κι αυτοί θεωρούν τον Μωάμεθ ως Παράκλητο.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Είναι το Ισλάμ χριστιανική αίρεση;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Οκτ 23, 2017 1:56 pm

Όχι. Άλλο προφήτης άλλο Παράκλητος. Το χωρίο που αναφέρω λέει: "άλλος θα έρθει στο δικό του όνομα και αυτόν θα τον πιστέψετε".


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες

cron