Μερικές διαδικτυακές διαφημίσεις είναι σχεδόν ...δαιμονικές

Η σχέση της Ορθοδοξίας με τις άλλες θρησκείες.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Μερικές διαδικτυακές διαφημίσεις είναι σχεδόν ...δαιμονικές

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 28, 2012 7:53 am

Μερικές διαδικτυακές διαφημίσεις είναι σχεδόν ...δαιμονικές

Ξέρω, ότι σας έχω πει, να μην δίνετε σημασία στις διαφημίσεις πάνω και κάτω από το forum, επειδή είναι προς το παρόν αναγκαίο κακό.

Όμως σήμερα μια διαφήμιση με ενόχλησε τόσο πολύ, που αποφάσισα να κάνω κάτι γι αυτό.

Έγραφε:

Αγγελική Μαγεία Αγγελικά διαβάσματα - .................- love αγγελική θεραπεία - ξόρκια - επαναφορά


Μπήκα στον πειρασμό να μπω στο site, που παρέπεμπε για να δω τι είναι αυτή η "Αγγελική Μαγεία". Μπήκα και έφριξα.

Στη συνέχεια έστειλα στο e-mail επικοινωνίας το παρακάτω μήνυμα:

Είναι ντροπή σας να χρησιμοποιείτε με τον τρόπο αυτό το Όνομα των Ουρανίων Δυνάμεων και προπαντός των Αγίων Αρχαγγέλων Μιχαήλ και Γαβριήλ, για να εξαπατάτε τους αφελείς και να κερδίζεται χρήματα.

Αν δεν πιστεύετε σε τίποτε, παρά μόνο στο χρήμα, θυμηθείτε τουλάχιστον αυτό που μάθατε στα μαθητικά σας χρόνια, ότι ο Αρχάγγελος Μιχαήλ κρατά στα χέρια του σπαθί. Πως νομίζετε, ότι εσείς θα γλυτώσετε από την κόψη του;

Εικόνα

Καθυβρίζοντας με τη συμπεριφορά σας το Όνομα των Αγίων Αγγέλων και επομένως και του δικού σας Φύλακα Αγγέλου, ποιος νομίζεται ότι θα σας σώσει στην επόμενη "στροφή του δρόμου"; Ποιος θα παραλάβει την ψυχή σας, όταν φύγετε απ' αυτό τον κόσμο;

Δεν θέλω απάντηση σ' αυτά που ρωτώ, την απάντηση την ξέρω. Τα ερωτήματα αυτά απαντήστε τα εσείς στον εαυτό σας.


Ξέρω ότι δεν έχει και πολλές ελπίδες να πιάσει τόπο, αλλά ήταν μια αυθόρμητη αντίδραση.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Μερικές διαδικτυακές διαφημίσεις είναι σχεδόν ...δαιμονι

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τρί Αύγ 28, 2012 7:54 am

Δυστυχώς δεν θα πιάσει τόπο.Και υπαρχουν ακετά ατομά που θα δώσουν τον οβολό τους πιστεύοντας τα.Κορόιδο ειναι να σταματήσει??


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Μερικές διαδικτυακές διαφημίσεις είναι σχεδόν ...δαιμονι

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 28, 2012 7:55 am

Ήρθε απάντηση στο μήνυμά μου:

"Είναι ντροπή σας να χρησιμοποιείτε με τον τρόπο αυτό το Όνομα των Ουρανίων Δυνάμεων και προπαντός των Αγίων Αρχαγγέλων Μιχαήλ και Γαβριήλ, για να εξαπατάτε τους αφελείς και να κερδίζεται χρήματα."
Ποιος σου είπε εσένα ότι εξαπατώ και κερδίζω χρήματα? Αν δεν ξέρεις να μην μιλάς που ξέρεις τι κάνω εγώ και ποιους βοηθάω (ή έχεις ακούσει ή σου έχουν πει κτλ) ...μην κρίνεις για να μην κριθείς!!!!

Αν δεν πιστεύετε σε τίποτε, παρά μόνο στο χρήμα, θυμηθείτε τουλάχιστον αυτό που μάθατε στα μαθητικά σας χρόνια, ότι ο Αρχάγγελος Μιχαήλ κρατά στα χέρια του σπαθί. Πως νομίζετε, ότι εσείς θα γλυτώσετε από την κόψη του;
Αυτό άστο στην κρίση του Θεού και να θυμάσαι ότι ο θεός δεν είναι τιμωρός Αγάπη εστί.

Καθυβρίζοντας με τη συμπεριφορά σας το Όνομα των Αγίων Αγγέλων και επομένως και του δικού σας Φύλακα Αγγέλου, ποιος νομίζεται ότι θα σας σώσει στην επόμενη "στροφή του δρόμου"; Ποιος θα παραλάβει την ψυχή σας, όταν φύγετε απ' αυτό τον κόσμο;
Και πάλι αυτό άστο στην κρίση του μόνο Θεού και να θυμάσαι ότι ο θεός δεν είναι τιμωρός Αγάπη εστί. Αν ξέρεις ή ποτέ σου έχεις διαβάσει την καινή διαθήκη θα δεις ότι ο Θεός δεν πλησίασε ούτε τους τελώνες ούτε τους φαρισαίους της εποχή εκείνης που επικαλούνταν το όνομά του και έκριναν τους άλλους. Αυτούς τους πέταξε από το δρόμο του. Τους αμαρτωλούς ψαράδες και τις πόρνες μάζεψε και ξέρεις γιατί τον πλησίον του τον άνθρωπο τον αγαπούσε πολύ ότι και αν έχει κάνει και δεν τον έκρινε. Άσε τον φύλακα άγγελό μου και κοίτα τον δικό σου για αυτά που κρίνεις..


Δεν θέλω απάντηση σ' αυτά που ρωτώ, την απάντηση την ξέρω (πολύξερος ε? μόνο ο Θεός γνωρίζει τα πάντα, που τον επικαλείσαι και κρίνεις εξ ονόματος του (αυτό και αν είναι ύβρη).
Τα ερωτήματα αυτά απαντήστε τα εσείς στον εαυτό σας. Αν δεν ήθελες απάντηση να μη έστελνες μήνυμα. Τα ερωτήματα αυτά απαντήσετε τα πρώτα εσύ στον εαυτό σου και άσε τους άλλους...


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Μερικές διαδικτυακές διαφημίσεις είναι σχεδόν ...δαιμονι

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 28, 2012 7:58 am

Δεν έχει νόημα να σχολιάσω το περιεχόμενο της απάντησης, αυτό όμως που μου δημιούργησε ευχάριστη έκπληξη, πέρα απ' το γεγονός ότι υπήρξε απάντηση, είναι ότι πειράχτηκε και προσπάθησε να υπερασπιστεί τον εαυτό της προς τη σωστή κατεύθυνση. Έτσι ελπίζω κάποια στιγμή να συνειδητοποιήσει το λάθος και να το διορθώσει.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Μερικές διαδικτυακές διαφημίσεις είναι σχεδόν ...δαιμονι

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Αύγ 28, 2012 7:59 am

Αγαπητέ μου Νίκο, ελπίζω να μην είναι υπερβολή να πω ότι διαβάζοντας την απάντηση αισθάνθηκα πως έρχεται κατ' ευθείαν από τον δαίμονα που κυριεύει αυτούς τους πλανεμένους ανθρώπους. Ας ευχηθούμε ότι θα το αντιληφθούν και αυτοί.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 50 και 0 επισκέπτες

cron